Головне управління ДФС у Вінницькій області нагадує, що з 29 липня набрали чинності зміни внесені до пункту 201.4 Податкового кодексу України в частині складання податкових накладних при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг, що мають безперервний або ритмічний характер. Такі зміни стосуються також операцій з постачання електричної енергії.
Так, відповідно до пункту 201.1 ПКУ з урахуванням внесених змін платники податку в разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:
- покупцям - платникам податку - можуть скласти не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом такого місяця;
- покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця.
Якщо протягом місяця постачальник отримав в рахунок оплати вартості товарів/послуг більше коштів, ніж було фактично поставлено протягом такого місяця товарів/послуг, то таке перевищення вважається попередньою оплатою, на яку складається окрема податкова накладна у загальному порядку. Така податкова накладна складається не пізніше останнього дня відповідного звітного періоду.
Для цілей застосування норм Кодексу ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.
Щодо порядку формування податкового кредиту за податковою накладною, складеною 31.08.2015 р. та своєчасно зареєстрованою в ЄРПН 15.09.2015 р. зазначаємо наступне.
Відповідно до пункту 198.3 ПКУ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв’язку з придбанням або виготовленням товарів та послуг.
Враховуючи норми пункту 198.6 ПКУ, до податкового кредиту не відносяться суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними.
Зокрема в зазначеному пункті передбачено, що у разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв’язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в ЄРПН, але не пізніше, ніж через 365 календарних днів з дати складання податкової накладної.
Таким чином, сума ПДВ, зазначена в податковій накладній, складеній 31.08.2015 р. та своєчасно зареєстрованій в ЄРПН, може бути включена до складу податкового кредиту покупця за результатами податкового (звітного) періоду, в якому вона була складена, тобто серпня 2015 року, або будь-якого наступного звітного періоду в межах 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної.
Відповідні роз’яснення надані в листі ДФС України від 03.11.2015р. №23374/6/99-99-19-03-02-15.