Шалений тиждень з 6 по 12 листопада, не зважаючи на погодні примхи, залишиться в наших серцях назавжди!
Якби почати описувати всі-всі події, пригоди та емоції, які ми отримали за минулих шість днів, то вийшла б ціла брошурка! Але не будемо вдаватися в деталі, а розповімо про те, що найбільше запам’яталося.
Нагадаємо, що приїзд молоді із Кракова до Вінниці, це другий етап молодіжного обміну в рамках проекту «У-країна можливостей». Першим етапом, був візит до Польщі 15-ти підлітків з Вінниці. Цю можливість отримали волонтери БФ «Подільська громада» учасники Руху «Ecoteenager», які і відвідали потужну молодіжну організацію «Siemacha»(«Шимаха») у Кракові з 6-ти денним візитом. Під час якого познайомились та подружились з польською молоддю-членами організації, або Шимаховцями, як вони самі себе називають))
Хто це Stowarzyszenie SIEMACHA?
Основними правилами, якими керується організація у своїй роботі та роботі з дітьми є: якість, лідерство, довговічність, прозорість і систематичність. За 22 роки діяльності SIEMACHA стала найпотужнішою молодіжною організацією Польщі, що має більше 30 об’єктів , в тому числі розвиваючих та спортивних центрів, таборів та інше. 1500 дітей щоденно займаються та розвиваються на заняттях у SIEMACHA.
Деталі поїздки вінничан можна подивитись тут.
А тепер про Вінницю:
Перший день. Приїзд.
Група дітей-учасників проекту «У-країна можливостей» через затримку на кордоні, прибули до Вінниці не заплановано пізно, близько 22.00. Втомлені, але в передчутті нових вражень, встигли лишень привітатись та повечерявши відправились відпочивати та розпаковувати речі.
Другий день:
Почався о 9.00. Нарешті розпочалась така довгоочікувана зустріч української та польської молоді – учасників проекту! Багато хто з групи уже були знайомі, де-хто зустрівся вперше, але радості не було меж! Перед початком занять пограли у командо творчі ігри, та познайомились ближче. Згодом всі дружно відправились на майстер-клас з гончарства, який відбувся у музеї ім. О. Луцишина, де кожен спробував себе у гончарстві, і забрав із собою пам’ятні сувеніри, зроблені власноруч.
Невеличкий переїзд містом і ми у опиняємось у минулому… в музеї Ретроавтомотовелофото техніки. Унікальністю музею є те, що всі експонати можна чіпати руками! А ще можна на них залазити, грати та одягати на себе))
Обід відбувся ду-у-уже незвично – у трамваї! Під час поїздки екскурсійним трамвайчиком «Везунчиком», встигли не тільки познайомитись із Вінницею, але й перекусити. В кінці подорожі змогли прослідкувати історію розвитку вінницького трамваю.
Далі відбувся майстер-клас з українських народних хороводних танців.
Після вечері розважились у Дитячому центрі «Roshen», та втомлені відправились відпочивати.
Третій день:
6.30 ранку – ми уже в автобусі! Вирушаємо до Хотина та Кам’янця-Подільського.
Під час екскурсії Хотинською фортецею згадали та закріпили знання про спільні польсько-українські віхи історії та спільні перемоги над ворогом.
Дощ у Кам’янці-Подільському не завадив молоді відчути дух старовинного міста, познайомитись із храмами та побродити мощеними вулицями.
Далі 4 години в автобусі….що за радість для підлітків!!!
Четвертий день:
Відіспавшись та відпочивши від довгої дороги, о 10.00 ранку вирушили до Вінницької міської ради. Пройшлися прозорим офісом, та познайомились з роботою служби «Цілодобова варта», діти отримали подаруночки з рук заступниці міського голови Галини Якубович, а керівник групи Ірена Кручек (Президент відділу проектів та програм "Siemacha"), презентувала про роботу та філософію Організації «Siemacha».
В Україні поки що немає аналогів такої мережі, як Siemacha у Польщі, а дуже хотілося, щоб наші діти мали такі ж можливості для розвитку.
Після зустрічей у Вінницькій міській раді, по проханню Ірени Кручек, була влаштована зустріч з учасниками АТО. ГО «Мольфар» взялися за організацію та проведення цієї зустрічі, за що величезне спасибі, особливо Юлії Вотчер, президенту ГО «Мольфар», яка на особистих прикладах та історіях з волонтерського життя, показала дітям, війну в Україні зсередини. Також молодь мала можливість послухати та поспілкуватись із учасниками бойових дій: Гишпалем Андрієм (членом правління БФ «Подільська громада»), Олександром Пільганчуком та Леонідом Гуменним. Наприкінці всі взялися за написання листів бійцям на фронт, і поставивши штемпель польової пошти «Мольфар» тут же відправили їх прямо адресатам.
Після обіду у Вінниці задощило, тож запасшись дощовиками та парасолями рушили на пішу екскурсію містом, діти з захватом слухали та знайомились з нашим містом, навіть місцеві чули про багато що вперше. А також пройшлись по об’єктам, де «наслідила» БФ «Подільська громада», а саме пам’ятник Шевченку, пам’ятник Артинову та Театр ім. Садовського.
Вечір цього дня був веселим та спортивним.
День п’ятий:
Знову почався о 6.30! Цього разу вирушили на Київ. Відвідали музей Експериментаніум та здійснили короткі звідини по центральній частині Києва. Чому короткі? Щоб не заморозити дітей! 10 листопада у Києві було біля нуля. Також відвідали Михайлівський золотоверхий монастир, який зачарував своєю величчю, особливо наших польських гостей, так як для них був незвичний своєю архітектурою, як зовні, так і зсередини.
І знову автобус!)))
Шостий день:
Обєднавшись у дві групи молодь відправилась на заняття у Комп’ютерну академію ШАГ. Одна група опанувала макроси у графічному редакторі Adobe Photoshpoр, а інша навчилась створювати власний логотип і монтувати його в відео у редакторі Adobe After Effects CC.
Всього за 2 з половиною години діти змогли самостійно обробляти знімки, та створювати ефекти для відео. Сподіваємось такі навики стануть корисними для них.
Згодом відбулись більш традиційні майстер-класи з Подільського розпису та створення ляльки –мотанки. Гостинно приймав Художній музей. Підлітки з Польщі не тільки ближче познайомились з українською культурою, а й змайстрували собі сувеніри з України.
На вечір передостаннього дня візиту до Вінниці, заплановано святкову вечерю, яка за запрошенням Раіси Панасюк відбулась у Центрі реабілітації «Гармонія». ГО «Гармонія» - рекордсмени у ліпленні вареників, поділились своїм вмінням із молоддю. І вареники з картоплею або pierogi z ziemniakami засмакували всім!
Далі звучали урочисті слова від Голови Правління БФ «Подільська громада» – Андрія Дручинського та Голови Наглядової ради - Віктора Бронюка, від виконавчої дирекції фонду, від Голови ГО «Гармонія» Раєчки Панасюк та звичайно ж від Директора відділу проектів та програм Stowarzyszenie SIEMACHA Ірени Кручек. Говорили дітям про дружбу, сподівання та єдність. Запрошували приїхати ще влітку. Після вечері ми побачили наскільки діти здружились: вони обмінювались контактами, обіймам не було кінця, а як вони танцювали!!! Так, ніби роками танцюють в одному колективі! Дивлячись на них, стало зрозуміло, що не марна ця праця, і що треба давати більше можливостей, саме дітям, налагодити міцні міжнаціональні стосунки, вони найвправніше вміють скористатись шансом!))
День сьомий- прощальний:
Ось і залишився один деньочок.
Затишно і спокійно ми провели ранок та обід цього завершального дня у затишному і домашньому кафе Канапе, що на Поділлі. Із засновниками вінницької спільноти «Breakfast and Sketch» Людмилою Шиляєвою та Анею Куриленко вчилися робити швидкі замальовки оточуючих нас предметів, оформлювати власні скетч-буки, познайомились із історію виникнення спільноти, а також познайомились та творили разом і з іншими скетчерами спільноти. І неймовірно, як швидко та точно діти вчяться висловлювати своє відношення до світу через творчість!
З’ївши смачнючий обід в Канапе, мали цілих дві години вільного часу. Просто гуляли та фотографувались, купували сувеніри та солодощі.
Наостанок відвідали з екскурсією, нещодавно відкриті, катакомби собору Діви Марії Ангельської. Обмінялись подарунками та всі відправились до готелю проводжати та збирати Шимаховців у зворотній шлях.
Важко описати словами ті хвилини розставання. Сльози і обійми, обійми і сльози! В такі миті розумієш важливість таких візитів і обмінів. Діти розширюють свій кругозір, коло своїх знайомств, вчяться долати мовні бар’єри, пізнають нове та навчаються цінувати дружбу і мир.
Організатори проекту: Stowarzyszenie SIEMACHA та БФ "Подільська громада"