Сьогодні, 12 лютого, у Вінниці відбувся круглий стіл «Законодавче регулювання у сферах локальної демократії та правового статусу депутатів місцевих рад: поточний стан і перспективи удосконалення», під час якого депутати рад різних рівнів та представники різних громад обговорили проблемні питання виборчого законодавства.
В роботі круглого столу взяли участь представники місцевих рад Вінницької області, керівники та експерти проектів ПРООН, USAID, Центрального офісу реформ при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», науковці, а також представники місцевих рад та громадські експерти з різних регіонів держави. Вони обговорити сучасний стан та перспективи удосконалення законодавчого регулювання питань місцевої демократії в Україні. А також поточний стан і проблемні питання імплементації українського законодавства у сфері статусу депутатів місцевих рад.
«Багато питань приходить до нашого комітету. Коли люди працюють не по політичних мотивах, а як господарі у своєму місті і вирішують ті проблеми, які сьогодні існують у громаді, - це приємно. Коли мінімальна кількість політичних впливів, натомість є реальна справа, виграє лише громада», - зазначив народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, голова Робочої групи Комітету з питань удосконалення законодавства України у сфері статусу депутатів місцевих рад Сергій Кудлаєнко.
А Вінницький міський голова Сергій Моргунов під час круглого столу зауважив, що на сьогодні в державі є актуальним питання удосконалення виборчого законодавства. Змін потребує, зокрема, система формування місцевих рад. У рамках реформи децентралізації потрібно продовжувати працювати над розвитком місцевої демократії.
«Минулого тижня Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман закликав Верховну Раду завершити реформу децентралізації - провести конституційні зміни та закріпити місцеве самоврядування на всіх рівнях - починаючи від громади. Реформа фінансової децентралізації – це одна із найуспішніших реформ, яка дає конкретні результати. Багато об’єднаних територіальних громад, думаю, уже відчули, що мають більші можливості і більше відповідальності. Сьогодні ми маємо актуальні проблеми щодо представництва в місцевих органах влади і самої виборчої системи. Наприклад, під час місцевих виборів 2015 році, коли депутати обирались за відкритими партійними списками, мали наступну ситуацію у Вінниці. Кращий результат на 52 округах з 54 мали представники однієї політичної сили, а по факту вийшло так, що депутатами стали представники інших політичних сил, які в округах зайняли 3-4 місце, а біля десяти округів у місті взагалі не мають представництва депутата. У нас цікава ситуація із партійною дисципліною, коли деякі міські депутати не голосують за бюджет, бо це принципова позиція партії по всій Україні. В той же час, ці ж депутати просять виділення коштів на ті чи інші потреби свого округу. Від Верховної Ради залежить процес удосконалення виборчої системи. Потрібно також піднімати питання щодо кількісного складу місцевих рад і Верховної Ради, виходячи з того, наскільки вони є ефективними та скільки ресурсів витрачається», - вважає міський голова Сергій Моргунов.
Голова Вінницької обласної Ради Анатолій Олійник теж підтримав тезу, що виборче законодавство необхідно вдосконалювати.
Учасники круглого столу зазначили, що прийшов час формувати власну модель локальної демократії, яка б спиралася на об’єктивну реальність і давала б можливість закріпити успіхи децентралізації, яка розкрила потенціал місцевого самоврядування.
Нагадаємо, реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади, децентралізації владних повноважень, ініціатором якої є Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, проводиться в Україні з 2014 року. Вона спрямована на формування ефективної системи місцевого самоврядування, здатного вирішувати всі питання місцевого значення