Відтепер повідомлення та декларацію про початок виконання підготовчих або будівельних робіт можна зареєструвати без відвідування органів влади за допомогою веб-сайту e-dabi.gov.ua
17 жовтня 2014 року в Мінрегіоні відбувся круглий стіл на тему „Від електронної послуги до електронного урядування” за підтримки ОБСЄ та фонду “Відродження”, в ході якого презентували пілотні електронні адміністративні послуги у сфері будівництва, які запроваджено в рамках реалізації спільного проекту Державного агентства з питань електронного урядування України, Державної архітектурно-будівельної інспекції України (ДАБІ) та Координатора проектів ОБСЄ в Україні.
Мирослав Кошелюк, заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства відкриваючи захід наголосив, що саме розвиток багатоканальних електронних послуг є одним з пріоритетів багатьох країн світу. Саме електронні послуги здатні ефективно обслуговувати динамічну економіку сучасного світі, які доступні цілодобово 7 днів на тиждень, що дуже важливо у сучасних умовах, та прозорі, що значно зменшує можливості для корупції та інших зловживань.
Антикорупційним бар’єром називає сучасні інформаційні технології в державному управлінні Координатор проектів ОБСЄ в Україні Вайдотас Верба.
«Сучасні інформаційні технології в державному управлінні можуть створити своєрідний антикорупційний бар’єр через впровадження прозорих процедур, надаючи можливість контролю за наданням послуг» – сказав він.
На першому етапі реалізації спільного проекту запроваджено чотири пілотні електронні адміністративні послуги: реєстрація повідомлення або декларації про початок виконання підготовчих робіт та реєстрація повідомлення або декларації про початок виконання будівельних робіт. Так, громадяни та організації, які розпочинають будівництво (реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт) об’єктів I-III категорії складності, можуть отримати необхідні документи без відвідування органів влади. Зазначені послуги замовник може отримати через Інтернет на веб-сайті e-dabi.gov.ua, заповнивши необхідну електронну форму повідомлення або декларації та підписавши її електронним цифровим підписом.
«Ми хочемо максимально спростити та зробити комфортним порядок отримання громадянами послуг з боку ДАБІ України. Коли система запрацює, людина зможе, не виходячи з дому, заповнити декларацію про початок виконання будівельних робіт, яка автоматично буде направлятися до відповідного територіального органу Держархбудінспекції. Причому весь шлях проходження документу можна відслідкувати онлайн. Це в рази прискорить процес оформлення дозвільної документації, ліквідує черги в ЦНАПах та суттєво знизить корупційні ризики» – сказав керівник Держархбудінспекції Максим Мартинюк.
Олександр Риженко, голова Державного агентства з питань електронного урядування України наголосив, що запроваджені електронні послуги в будівництві є пілотними.
«Відповідно до чинного законодавства електронні адміністративні послуги повинні надаватись через єдиний державний портал адміністративних послуг. Наразі портал знаходиться у стані модернізації. Тому, запроваджуючи ці послуги ми орієнтувались на кращий європейський досвід. У більшості країн ЄС різні відомства самостійно розробляють електронні послуги відповідно до єдиних відкритих стандартів та правил, які потім інтегруються до єдиного порталу. Тобто, у більшості випадків, єдиний веб-портал забезпечує централізований доступ до переліку окремих фреймворків, окремих послуг, а також централізовані інформаційні сервіси та сервіси авторизації. У нашому випадку, ми позиціонуємо пілотні електронні послуги, як окремі сервіси майбутнього єдиного державного веб-порталу адміністративних послуг», - пояснив Олександр Риженко.
Нагадаємо, в рамках реалізації угоди про Асоціацію з Європейським Союзом, Державне агентство з питань електронного урядування має забезпечити системний розвиток е-урядування в Україні згідно європейських вимог. Відповідні завдання перед Агентством поставив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Володимир Гройсман.