Нещодавно, у Мурованих Курилівцях під керівництвом голови райдержадміністрації Сергія Ладана відбулося обговорення перспективного плану створення спроможних територіальних громад району. Керівник Офісу Реформ Вінниччини Олег Левченко розповів присутнім сільським головам району про реформу децентралізації та шляхи утворення громад.

Як вдалий приклад децентралізації та утворення тергромад Олег Левченко навів приклади Польщі та Литви. Директор обласного Офісу реформ зазначив, що після децентралізації запрацює програма вирівнювання бюджетів громад.

«Вчора у Теплику була зважена розмова. Присутні на зустрічі голови рад вирішили, що вони створюватимуть одну громаду в районі, оскільки виходили із питання доречності та економічної доцільності. В державі створено механізм, яким можна заманити людей до централізації, стимулювати їх, але не існує механізму примусу до децентралізації. Зрозуміло, що держава не зможе в один момент всіх об\'єднати. Люди бачать, що в країні повільно і дуже погано впроваджуються реформи, тому із скепсисом ставляться до починань влади», - зазначив Олег Левченко.

Олег Левченко нагадав, що на зустрічі представника РФ Сергія Лаврова із місією ОБСЄ обговорювалося саме питання децентралізації: «Росія хоче по-своєму контролювати процес, аби показати всьому світу, що процес децентралізації в Україні не відбувається. Натомість у Євросоюзі кажуть, що вони готові надавати кошти Україні, але європейці не готові виділяти кошти Києву, а лише громадам, аби вони надходили саме людям, а не залишились чиновникам у центрі».

Питання децентралізації обговорювали у Мурованих Курилівцях

В ході обговорення сільські голови цікавилися питаннями освіти та медицини в своїх районах, проте їм пояснили, що освітня та медична реформи - окремі закони, які не стосуються децентралізації.

Учасникам дискусії наголосили, що громада має бути перш за все спроможною, а не виходити із принципу виключно історичності чи бажання місцевих керівників стати головами громади заради лише власного самолюбства.

 

Учасникам дискусії пояснили, що 1 червня - критична дата для створення перспективних планів об\'єднання громадян та стратегічного плану області. Оскільки до внесення змін у бюджетний кодекс, потрібно подати плани громад, які б могли напряму отримувати кошти від держави у вигляді прямих субвенцій. За прогнозами близько 225 мільйонів гривень буде з державного бюджету спрямовано на територіальні громади Вінниччини. Але для цього потрібно не пізніше 15 липня подати плани в Міністерство фінансів. План об\'єднання - це не саме об\'єднання громад, а лише декларація наміру об\'єднатись. В межах цього плану буде здійсюватись система стимулювання громад.

Учасникам запропонували при створенні перспективного плану орієнтуватись на майбутнє, а не на те, що існує зараз. Навіть попри те, що в селах є потужні ферми та підприємства, не означає, що вони будуть потужними через 5-10 років.

Питання децентралізації влади обговорювали у Мурованих Курилівцях

Голова райдержадміністрації запропонував, що можливо було б створити одну єдину Муровано-Куриловецку громаду, але це буде нелогічно, оскільки треба врахувати рельєф району. І саме сільські громади мають самі вирішувати, з ким об\'єднуватися, але все це робити виключно після затвердження перспективного плану. Він попросив не прив\'язуватися до доріг, а враховувати інші фактори, зокрема, економічні.

Голова Немерченської сільради задав питання про те, що буде з тими громадами, які не захочуть об\'єднуватись. Йому відповіли, що нічого не зміниться, окрім того, що не буде преференцій.

«Я б рекомендував робити громади якомога більшими. Тоді це дозволить підтягувати слабкі громади і зміцнювати сильні. Яким би ти не був задоволений своїм мільйоном в громаді, ти не зможеш побудувати нічого нового, а зможеш тільки шкрябати, красити та забивати вікна», - відмітив О. Левченко.

Учасники зустрічі домовилися про те, що до понеділка має бути готовий перспективний план району.



Переглядів: 3908
Поширень: 0