Зимова пора – це не привід, щоб сидіти вдома, адже навіть маючи невеликий бюджет можна влаштувати цікаву подорож Вінниччиною. Сьогодні ми розповімо про унікальні місця, які можна побачити у Немирові та на околицях міста.
Виїжджати варто зранку, щоб мати можливість засвітла побачити цікаві туристичні об’єкти. З центрального автовокзалу Вінниці відправляються автобуси в сторону Немирова з інтервалом менше години, а також можна виїхати з автостанції по вул. Чехова (біля супермаркету «Грош»). Вартість квитка – 25-35грн, в залежності від перевізника. Менш ніж за годину ви будете в Немирові, але рекомендуємо проїхати ще 4 км за місто до с. Березівка. Саме тут знаходиться одне з найбільших скіфських городищ України, яке займає площу 100 гектарів. Не помітити його неможливо, адже територія колишнього поселення була обнесена валами.
Висота та довжина земляних насипів вражає, тут відчувається дивовижна енергетика. У ХІХ столітті ці землі належали графові Григорію Строганову, який був одержимий ідеєю віднайти скіфське золото. Згодом його донька Марія Щербатова успадкувала скіфське городище і викликала спеціалістів для проведення археологічних розкопок. Золотого скарбу так і не знайшли, але вдалося роздобути побутові предмети, наконечники стріл, кінську збрую, черепки з орнаментами. Експонати, які вдалося розкопати в часи Радянського Союзу, наразі знаходяться в експозиції Ермітажу.
Сьогодні вали подекуди заввишки 9 метрів, а шириною 5-10, хоча раніше висота складала під 30 метрів. Важко уявити як без спеціалізованої техніки вдалося обгородити настільки велику площу. По центру між валами колись розташовувалось поселення – «замчисько», і якщо глянути на карту, то добре помітно його масштаби. Прогулюючись валами можна насолодитись не лише енергетикою місця, а й природою, адже тут є і річка, і ліс, і рівнинне поле з сухоцвітами.
Після прогулянки рекомендуємо повернутися до Немирова та відвідати його основні пам’ятки – костел ХІХ століття, палац Щербатових, водяний млин. Місто дивовижно поєднує здобутки минулого та сучасності. Тут на одній вулиці можна побачити будівлю ХІХ століття, пам’ятник з серпом і молотом та сучасний супермаркет.
Мабуть, однією з наймасштабніших пам’яток є палац графині Щербатової. Саме вона ініціювала перебудувати старий особняк колишнього власника Вінцентія Потоцького. Свого часу в палаці було велике зібрання картин, які зараз знаходяться на балансі місцевої галереї. Знову ж таки, прихід радянської влади добряче вплинув на стан садиби та структуру парку. Тут досі з-за дерев визирають скульптури юнаків, що запускають ракети або маленького вождя з книгою в руках, а також типові для всіх тогочасних парків статуї оленів. Залишився постамент на якому стояв Ленін, а також велика їдальня, що значно відрізняється від навколишніх споруд. На території палацу є водонапірна вежа, яка вже давно не використовується за призначенням.
Якщо спуститись вниз від головного входу палацу, то можна вийти до мосту. Пройшовши далі попід ставок та пожежну станцію, видніється водяний млин. З вулиці помітно, що він не функціонує, всередині все закидано сміттям, але ззовні він нагадує якусь оборонну споруду. У центрі Немирова знаходиться костел, поруч з входом тут встановили Різдвяний вертеп.
Загалом прогулянка містом та околицями створює враження, що ти потрапив в чотири різних історичних періоди: до нашої ери, ХІХ століття, Радянський Союз та сучасність. Кожен зможе обрати для себе щось цікаве й неповторне з такої подорожі.