13 липня в селі Іллінецьке, Іллінецького району, відбулось урочисте відкриття новозбудованої системи водовідведення та станції біоочистки стоків.
«На сьогодні проблема водопостачання є найбільш актуальною і болючою для людей, особливо в сільській місцевості. Тому, коли було вперше озвучено ідею реконструкції системи водовідведення, виникали певні сумніви, адже не було впевненості чи готова сільська рада докласти певних зусиль та фінансування для реалізації такого проекту. А найголовніше, невідомо було чи погодяться мешканці села на співфінансування будівництва мережі водовідведення. Але сьогодні всі ми переконались, що даний проект є дійсно вдалим, і, головне, дуже необхідним. Маю сподівання, що даний приклад стане поштовхом до дій для інших сіл і селищ. Хочу зауважити, що в цілому по Вінницькій області, завдяки проекту DESPRO, проведено водопостачання більш як у 50 населених пунктах. Поряд з цим, на рівні області запроваджено програму «Питна вода», яка вже 2 роки поспіль фінансується з обласного бюджету. Також існує обласний екологічний фонд, за рахунок якого на рівні області є можливість підтримувати проекти по водовідведенню. Адже необхідно піклуватись і про прийдешні покоління, про те, що ми їм залишимо, яку екологічну ситуацію і які умови життя», - зазначив перший заступник голови обласної державної адміністрації Андрій Гижко.
У відкритті новозбудованої системи водовідведення взяв участь директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Хольгер Тауш, який, в свою чергу, привітав мешканців села з такою визначною подією і значним досягненням в покращенні життя у населеному пункті.
«Сьогоднішня подія дуже важлива для вашої громади і для нас. Ми маємо змогу якісно оцінити, куди і яким чином вкладено кошти, які надаються за нашою програмою. Ця подія є результатом спільної плідної роботи місцевих органів влади, а також влади на районному та обласному рівнях. Це не єдиний проект, який ми реалізовуємо в Україні. Ми співпрацюємо з містом Вінниця в питаннях енергоефективності, надається суттєва допомога у сфері охорони здоров’я. Ми долучаємось до сфери сільського господарства, особливо це стосується органічного сільського господарства. Всі наші проекти відповідають потребам населення вашої країни. І той приклад, який ми бачимо тут сьогодні, це, мабуть, вперше за історію проекту DESPRO в Україні, коли є об’єкт по переробці рідких відходів в рамках села. Я переконаний, що такий проект має бути реалізований у кожній громаді», - зазначив Хольгер Тауш.
Будівництво нової системи стало можливим завдяки спільному Швейцарсько-українському проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO. Окрім того, значна підтримка надавалась зі сторони обласної державної адміністрації, Іллінецької сільської ради та обслуговуючого кооперативу «Джерело» с.Іллінецьке.
Варто зазначити, що до реалізації даного проекту водопостачання здійснювалось із 2 громадських та 72 приватних криниць, а також за допомогою водогону, який було збудовано ще у 60-ті роки. Застарілість системи призвела до, майже повного, її занепаду, що зумовило невідповідність води в мережі існуючим стандартам якості. Окрім того, застарілість та несправність системи водовідведення призвела до виникнення в центрі села цілого озера з нечистот. В таких умовах мешканці села проживали протягом останніх майже 20 років. Така ситуація зумовила виникнення такої проблеми як бактеріальне забруднення води, що призводило до суттєвих спалахів захворюваності.
Загалом, роботи розпочались із будівництва мережі водопостачання ще у 2008 році. Таким чином збудовано 3 черги даної мережі, яка простягнулась майже на 8 км. Також, відремонтовано водонапірну вежу, капітально відновлено свердловину, встановлено нову насосну станцію та облаштовано санітарно захисну зону. На сьогоднішній день в селі Іллінецьке 100% населення охоплено централізованим водопостачанням, а це майже 1000 мешканців. Загальна вартість даних робіт становить 795,5 тис. грн., з яких 42% профінансовано проектом DESPRO.
Але ще більш болючим питанням для мешканців села Іллінецьке було питання водовідведення. Адже, окрім приватних домогосподарств, у селі є 19 багатоквартирних будинків, школа, де навчається близько 100 учнів та дитячий садочок, в якому знаходиться біля 30 дітлахів.
Цю проблему вдалось вирішити завдяки будівництву сучасних очисних споруд, які мають продуктивність 15 м3 на добу. Цих потужностей достатньо для охоплення багатоквартирних будинків, школи та дитячого садка. Загальна довжина збудованих мереж становить близько 920 м. Очисні споруди є малогабаритними і розміщуються у двох колодязях діаметром 2,35 м. Очистка стічних вод відбувається за допомогою спеціальних бактерій. Дана технологія дозволяє на виході отримати на 90% очищену воду. Загальна вартість будівництва складає 1,9 млн. грн., з яких 1,5 млн. грн. профінансовано проектом DESPRO, решта фінансування це внески бюджетів району та села, а також внесок сільського кооперативу.