Громадські активісти закликають органи влади приділяти більше уваги створенню умов для безперешкодного життя людей з обмеженими можливостями. Про це йшлося на прес-конференції, що днями відбулась в інформаційній агенції УНІАН.
Доступність на прикладі Теплика досліджували в рамках проекту «Вільно, без перепон», що реалізується «Подільською агенцією регіонального розвитку»
За словами координатора проекту «Вільно. Без перепон» Євгенії Задорожної, проголошена владою два роки тому ініціатива створення вільного доступу людей з обмеженими можливостями до будівель залишається актуальною і сьогодні. За результатами моніторингу в селищі Теплик Вінницької області було з’ясовано: якщо замало приділяють уваги вирішенню цієї проблеми навіть у Києві, то в малих населених пунктах вона є ще більш гострою.
Євгенія Задорожна уточнила, що громадськими активістами, зокрема, було перевірено умови доступу до будівель для людей з особливими можливостями у райцентрі Теплик Вінницької області та виявлено, що з 32 будівель, в яких розташовані 18 адміністративних органів, лише в шести умови відповідають нормам.
3 травня 2017 року в центрі Теплика здійснено моніторинг доступності для людей з інвалідністю об’єктів соціальної інфраструктури. До моніторингу були залучені учасники проекту (Євгенія Задорожна, Анна Малярчук, Уляна Виноградова та волонтер Владислава Глубока), також людина з інвалідністю (пересувається на візку) Максим Бичок і начальник відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Теплицької районної державної адміністрації Андрій Коновалюк.
«На основі отриманих кількісних даних, можемо засвідчити, що розпізнавальний знак розміщений лише на 3 об’єктах; пандус, який відповідає будівельним нормам (тобто, ухил до 8-10 градусів) – мають 5 об’єктів; пандус, який не відповідає будівельним нормам – 12 об’єктів; доступних об’єктів без пандуса – 2; кнопка виклику розміщена на 6 об’єктах, але з них жодна не працює. Щодо ширини дверей, то якщо взяти за норму 80-90 см (в ідеалі від 85 см), то нормам відповідали двері 6 об’єктів, а вузькими двері виявилися в 11 об’єктах. Що стосується прилеглої території, то достатньо пристосованою та доступною вона виявилася поблизу 10 об’єктів, а з перешкодами – біля 6 об’єктів», – зазначила Євгенія Задорожна.
За словами представниці ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» Галини Сегеди, на початку липня громадські активісти ще раз вирішили перевірити на доступність окремі публічні приміщення в Теплику, аби з’ясувати, чи виправлено недоліки.
«Наприклад, кнопка виклику у селищній раді виявилася працюючою. Але на виклик у РДА ніхто не відреагував. Полагодили кнопку виклику й у Центрі зайнятості. При будівництві ветаптеки врахували побажання та поради, які дали члени моніторингової групи. Тепер і під’їзд, і сам пандус відповідають вимогам доступності», – розповіла Галина Сегеда.
За її словами, на жаль, не є доступним для людей з фізичними обмеженнями приміщення «Ощадбанку». Людина на візку досі не може нормально дістатися до банкомату, а саме на картку «Ощадбанку» нараховують виплати для людей з інвалідністю. Нині йдеться зараз також про ремонт у тамтешніх вбиральнях, причому жодна з них не пристосована для маломобільних людей. Окрема тема – якість доріг та зависокі бордюри, які часто унеможливлюють простий і швидкий доступ людей на візках до приміщень...
Євгенія Задорожна також звернула увагу на те, що проблемою є інформація про кількість людей з особливими фізичними даними. «В Україні налічується близько 3 мільйонів людей-інвалідів. Як виявилося, інформація про людей з інвалідністю не систематизована, адже є люди не лише із вадами руху, а ще й з вадами зору. Крім того, ця інформація повільно оновлюється», – зауважила Є. Задорожна.
Довідково: Проект «Вільно. Без перепон» реалізовується ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» в рамках проекту «Активні громадські дії на подолання гуманітарної кризи в Україні», що реалізує Громадська спілка «Освітній дім прав людини в Чернігові» при сприянні Національного фонду на підтримку демократії (NED). Проект є частиною плану дій Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини».
Погляди розробників та виконавців міні-проекту не обов’язково збігаються з офіційною позицією Громадської спілки «Освітній дім прав людини в Чернігові» та Національного фонду на підтримку демократії (NED).