У Вінниці і п’яти районах Вінницької області діятиме програма із впровадження інклюзивної освіти “Обласна просвітницька програма “Особлива дитина”. Вона спрямована на інтеграцію дітей з обмеженими фізичними можливостями чи потребами у соціум. Ініціатором її впровадження є Вінницька міська громадська організація соціального розвитку та становлення окремих малозахищених категорій молоді “Паросток”. Для реалізації програми організація отримала співфінансування від Вінницької обласної ради.
Програма “Особлива дитина” охопить такі п’ять районів Вінницької області: Бершадський, Калинівський, Козятинський, Липовецький, Літинський.
Заступник директора Центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів “Промінь”, голова правління Громадської організації “Паросток” Ірина Саранча розповідає, що кожна дитина має право на освіту і навчатись у освітньому закладі.
- Ми лише допоможемо, створимо умови, платформу, для співпраці навчальних закладів із громадськими організаціями і центрами, - розповідає вона. - Щоб у результаті діти-інваліди могли всебічно розвиватись, ставали соціально-активними, навчались і інтегрувались у суспільство. Ця програма дає змогу педагогам навчитись працювати із особливими дітьми.
Програму підтримують Департамент освіти і науки облдержадміністарації, Вінницький обласний центр практичної психології і соціальної роботи, Вінницькою обласною ПМПК, Вінницьким центром соціальної реабілітації дітей-інвалідів “Промінь” і Вінницьким соціально-економічний інтитут Університету “Україна”.
Останній — чи не єдиний вищий навчальний заклад Вінниці, у якому близько 20% дітей, що навчаються, - діти з особливими потребами.
- Коли разом із усіма навчаються діти з особливими потребами, то діти стають добрішими, - говорить директор Вінницького соціально-економічного інтитуту Університету “Україна” Ганна Давиденко. - Студенти стають людяніші. Інвалідність, це не є проблема, це є особливість.
У період дії програми, а це шість місяців, буде створено веб-портал. На ньому розміститься інформація про заклади освіти і розвитку для людей з особливисми потребами, буде створено online консультації окремих спеціалістів. У рамках реалізації програми також відбудеться моніторинг дітей з особливими потребами: розповсюдження методматеріалів і виготовлення щоденника із реальними історіями особливих дітей; практикуми для працівників дитячих навчальних закладів; семінар для завідувачів навчальних закладів і “Другий Обласний форум батьків”.
Наразі на Вінниччині зареєстровано більше шести тисяч дітей-інвалідів, які потребують навчання і особливих умов, щоб жити повноцінно.