Під час здійснення моніторингового візиту до військово-медичного клінічного центру Центрального регіону у м. Вінниці працівниками Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з представниками громадських організацій були виявлені факти суттєвих порушень прав людини.

Так, у медичних документах усіх поранених військовослужбовців на момент візиту були відсутні довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) або акти про нещасні випадки, які повинні бути надані командуванням військових частин відповідно до чинного законодавства.

Як зазначила у цьому зв’язку Уповноважений з прав людини Валерія Лутковська, це обумовлює вкрай негативні явища, а саме: у постановах військово-лікарської комісії Центрального регіону при встановленні у поранених військовослужбовців причинного зв’язку травми (поранення) в майже 80% випадків застосовується формулювання «Захворювання, пов’язане з проходженням військової служби», що зумовлено положеннями певного наказу Міністерства оборони України.

Така практика позбавляє військовослужбовців, які отримали поранення і закінчили лікування без встановлення інвалідності, їхніх соціальних пільг, що передбачені чинним законодавством лише у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного їм під час виконання обов’язків військової служби, а не захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби.

Також було встановлено, що в установі не виконується магнітно-резонансно томографія. Відповідне томографічне дослідження здійснюється за домовленістю керівництва у Вінницькій обласній клінічній лікарні ім. М.І. Пирогова. Однак всім пацієнтам-військовослужбовцям забезпечити безкоштовне проходження клініко-діагностичної процедури у вказаній лікарні неможливо. А за відсутністю у військовослужбовців грошей зазначена процедура не виконується навіть тим, у кого наявні відповідні медичні показання. Це є порушенням ст. 11 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» – права на безоплатну кваліфіковану медичну допомогу у військово-медичних закладах охорони здоров’я.

Не всі поранені військовослужбовці, які перебувають на лікуванні у військово-медичному клінічному центрі Центрального регіону, не повідомлені про їхній соціальний статус, передбачені пільги і шляхи їх реалізації.

«Особливу занепокоєність викликають повідомлення поранених військовослужбовців про те, що евакуація важко поранених для надання необхідної медичної допомоги санітарним авіаційним транспортом з військово-медичного клінічного центру Північного регіону (м. Харків) затримується до моменту «наповнення» літака. Це призводить до значного погіршення стану поранених і перспектив на одужання. Після підтвердження цих фактів буде кваліфіковане кримінальне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 139, 140 Кримінального кодексу України», – наголосила Валерія Лутковська.

Також потребує негайного врегулювання питання оплати проїзду військовослужбовців додому або до місця проходження служби після закінчення лікування у лікувальних установах.

За результатами моніторингового дослідження до Міністерства оборони України було внесено подання Уповноваженого для вжиття відповідних заходів, яке перебуває на особливому контролі Омбудсмена.



Переглядів: 3899
Поширень: 0