29 квітня у конференц-залі Галереї «Інтершик» відбувся круглий стіл «Національний діалог: долаючи минуле, переживаючи теперішнє, будуючи майбутнє». Організаторами зустрічі стали ГО «Національний діалог» та Міжнародний центр перспективних досліджень і вінницькі партнери ГО «Подільська агенція регіонального розвитку».
Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Олена Захарова представила учасникам круглого столу результати соціологічних досліджень, які провела ГО «Національний діалог». В опитуванні порушено такі питання: оцінки конфліктної ситуації в Україні, оцінки історичних подій та особистостей, культурних та ціннісних орієнтирів, регіональних особливостей, шляхи об’єднання українців, зовнішньополітичні вподобання, оцінки державних інституцій та суспільного запиту на реформи, Конституційної реформи, оцінки економічної ситуації в Україні тощо. В рамках проекту сформували 11 історичних регіонів для проведення опитування.
Основне завдання круглого столу - надати можливість громадськості Вінниці у форматі діалогу обговорити питання, що можуть об’єднати суспільство навколо історичних подій минулого і теперішнього, а також випрацювати стратегію об’єднання суспільства у майбутньому.
За словами Олени Захарової, зародження практики діалогів в Україні почалося в 2013 році, до того культура діалогу не могла актуалізуватись. Особливості діалогів у тому, що сторони (діалогу) рівні, виходи вони також шукають спільно. В цьому випадку не передбачені взаємні звинувачення, лише конструктивна критика, важливо спільними зусиллями знайти вихід або максимально до нього наблизитись.
В українському суспільстві питання діалогу надзвичайно складне. Від Майдану до Одеської та Іловайської трагедії відзначалась слабка підтримка діалогових ініціатив. В Одесі в травні почали проводити діалогові зустрічі, завдяки наявності високого рівня судових медіаторів.
Такі зустрічі допомагають нейтралізувати високий рівень агресії, звести сторони конфлікту в «мирній» атмосфері, спонукаючи їх до розмови, аналізу та спроби сприйняти думку один одного. Звичайно, що громади, де відбувається латентний, прихований конфлікт, не можуть ефективно використовувати такий спосіб роботи.
Зараз діалогічні ініціативи набувають особливої актуальності, в контексті створення національного діалогу, подолання тих викликів, які роз’єднують українське суспільство. Чим більше конструктиву громадяни зможуть напрацювати, тим більше шансів, що пропаганда і вплив агресора не матимуть шансів формувати думки українців.
«Якби у нас не було внутрішньої проблеми, то зовнішні актори не змогли б зіграти», - зауважила Олена Захарова.
Результати соціологічного опитування Подільського регіону показують, що 57 % подолян вважають актуальними державну політику примирення.
Участь у дискусії взяли громадські активісти, журналісти, представники місцевої влади, депутати міської ради, студенти та викладачі Донецького національного університету і Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського.