Забіг з поліцейськими, танцювальний флешмоб, «солодкі» та творчі майстер-класи — саме так у Вінниці відзначали День поширення інформації про аутизм.
У Вінниці цього року відбулось декілька заходів, які показали, що дітки з аутизмом – спортивні, творчі та прагнуть бути частиною соціуму.
Розпочалось все близько 11.30 біля кінотеатру Коцюбинського. Тут збирались батьки та близькі «дітей дощу», поліцейські та інші вінничани, які вирішили приєднатись до зустрічі. Всі учасники забігу обов‘язково мали блакитний елемент одягу в знак солідарності з такими дітками. Деякі діти з аутизмом були в формі Спеціальної Олімпіади, яка восени відбулась в нашому місті.
"Ми вже більше року займаємось Спеціальною Олімпіадою України, а моя дружина Леся є регіональним представником цієї олімпіади, яка має на меті підтримку родин, де виховуються діти з інвалідністю, зокрема діти з аутизмом. Завдяки цій олімпіаді наші діти мають можливість реалізувати себе як спортсмени та розвиватись в цьому напрямку. Символічно, що погодилась взяти участь в цьому забігу наша поліція, адже вони є дружніми до наших дітей та вже більше року підтримують наших діток на різних заходах як волонтери". – розповідає один із організаторів акції Леонід Зіньківський.
Окрім цього, Леонід зазначив, що такі акції корисні як і для діток з аутизмом та їх батьків, так і для суспільства загалом, адже часто про цю проблему навіть не знають. Подібні акції з ініціативи вінницьких поліцейських проведуть і по всій області.
"Ми намагаємось, щоб наші діти не були відокремлені, якщо ми робимо якісь заходи, то це обов‘язково створення інклюзивного середовища для того, щоб вони не були замкнені, не були від‘єднані від суспільства. Ми завжди запрошуємо звичайних дітей. Знаєте, діти швидше сприймають інформацію і наших дітей, ніж дорослі. Шкода, що інклюзивна освіта не впроваджувалась раніше, бо якби у кожному класі була б хоч одна така дитина, то це була б набагато інша проінформованність. Не потрібно було б таких акцій проводити, тому що більше людей вже знали про таких діток", – говорить Леонід.
Поки збираються всі учасники та залагоджуються певні організаційні моменти, діти дійсно підбігають до поліцейських, обіймають їх, тримають за руки. Помітно, що вони їх не бояться, а копи відкрито ставляться до малечі.
"Для нас це дуже важливо і ми не вперше допомагаємо таким діткам. Восени ми були волонтерами на Спеціальній олімпіаді і я просто закохалася у цих дітей. І якщо навіть в них є якісь особливості, я їх не помічаю, бо це життєрадісні, звичайні діти, які ще й займаються спортом. Ми приєднались для того, щоб привернути більше уваги до цієї проблеми, для того, щоб більш толерантніше відносились до таких діток та їх сімей. Важливо, щоб такі діти розуміли, що поліцейський — це їх друг, вони мають розуміти, що якщо вони десь загубились чи їм загрожує небезпека, то ця форма — це їх захист та допомога і щоб вони не боялись підійти до поліцейського. Для мене це радість бути присутньою на таких заходах" — розповідає інспектор по зв‘язкам з громадськістю управління патрульної поліції міста Вінниці Вотякова Олена.
Близько 12 години дня маленькі і великі спортсмени разом з поліцейськими побігли до площі Європейської. Деяких поліцейських тримали за руки, деяких несли, бігли і батьки «дітей дощу» і знайомі. Перехожі подекуди фотографували забіг, але деякі не могли зрозуміти чому всі біжать.
Коли всі учасники забігу прибігли до Вежі там розпочався флешмоб на підтримку дітей з аутизмом від танцювальної студії «Болеро».
Близько 60 дівчаток танцювали зі стрічками під запальні мотиви. Флешмоб привернув увагу звичайних вінничан, яких на той момент зібралось близько 200. Вони фотографували дітей та танцюристок, запитували що це за акція, залюбки брали блакитні стрічки і спілкувались з організаторами. Деякі з них вперше дізнались про такий день, але проявили толерантність і сфотографувались на згадку із всіма учасниками забігу та флешмобу.
Проте не всі звернули увагу на подію: одна жіночка під час того, як організатори дякували всім учасникам ніяк не могла «вистроїти» школярів, які скоріш за все приїхали на екскурсію. Вона всіляко перекрикувала спікерів і говорила школярам на яку точку малюнку стати, аби досягти “3-D ефекту” на фото.
Після фотографування та спілкування, діти разом з батькам перейшли до сусіднього торгівельного центру, де на них очікували майстер-класи з розмальовування імбирного печива від Лори Григорук та з виготовлення пасхальної листівки від Людмили Зацерковної.
"Я сама мама дитини з аутизмом і розумію наскільки важливі їм творчі заняття, своєрідна арт-терапія. Сьогодні ми робимо пасхальні листівочки, техніка досить проста, але таким діткам дуже важливо розвивати дрібну моторику рук. Звичайно, багатьом не обійтись без допомоги батьків, але їм подобається щось клеїти, малювати. А також саме тут на майстер-класі наші діти мають змогу соціалізуватись, а ми розповісти більше про таких дітей", – розповідає Людмила.
Ми спостерігаємо за тим, як діти працюють на майстер-класах, вони посміхаються, захоплено розмальовують печиво, роблять листівки та підставляють щічки під аква-грим. Одна із організаторок акції говорить, що такі майстер-класи корисні для дітей найбільше в тому плані, що тут вони частинка соціуму.
"Насправді для нас дуже важливо, щоб наші дітки були в соціумі, могли відчувати себе його частинкою. Якщо зараз поглянути навколо, то подекуди не зрозумієш, де звичайна дитина, а де особлива. Взагалі також дуже важливо, щоб наші дітки розвивались як спортсмени, саме тому ми вперше цього року організували забіг і дуже раді, що поліцейські нас підтримують", – розповідає одна із організаторок акції Олеся Самойленко.
Помітно було, що цей захід важливий не лише для дітей з аутизмом, але й для їх батьків, бо це ще одна можливість поговорити з такими як вони, а також відкрити більше своїх особливих дітей для пересічних вінничан.
Фото з сайту Vежа