Історично склалося, що з тих пір, як відкрили Америку, цей континент став привабливим для переселенців, заробітчан, любителів пригод та шукачів «іншого» життя. Ми вирішили поспілкуватися з хлопцем, який нещодавно відвідав США і може розповісти що його найбільше вразило, здивувало та привабило у цій далекій країні. Андрій Радецький став номінантом програми OpenWorld завдяки наполегливій праці. Таким чином йому випала можливість безкоштовно прилетіти до Вашингтона, щоб побачити, як працюють у американському відділенні «AIDS HealthcareFoundation».
Розкажи, як летів до Америки та де зупинявся?
До США мене делегувала моя організація за успіхи в роботі. Летіли з Києва у Франкфурт, а звідти робили пересадку на Вашингтон. Загалом в дорозі близько 15годин. Під час Трансатлантичного перельоту дуже холодно, але там дають типу пледу, щоб накритися. З приколів - смачна їжа і регулярні пропозиції випити. У Вашингтоні жили в готелі, у Джексонвілі - в host-family. Мені пощастило, в мене їх було дві і це різні досвіди.
Що перше вразило?
Вразило планування вулиць і чистота. А ще люди мають гарні зуби.
Де вдалося побувати, які міста найбільше сподобалися?
Був лише в трьох містах - Вашингтон, Джексонвіль та Сен-Августин. Вашингтон - дуже красивий. Найбільше вразив район - Джорджтаун - один із найстаріших в місті: милі невисокі будиночки, архітектура схожа до європейської. Джексонвіль закохує в себе. Класичне планування - невеликий центр міста з офісними центрами і парковками. На вулицях людей мало, всі на авто (чого не скажеш про Вашингтон, де більшість людей користується метро, залишаючи свої автівки біля найближчих станцій метро). Сан-Августин - найстаріше місто США і знаходиться біля океану. Тут дуже красива архітектура та відомий коледж.
Як з приводу мови, чи завжди все розумів?
Важко було перший і другий день (особисто мені). На офіційних зустрічах у нас був перекладач, фасилітатор і один учасник групи, які вільно розмовляли англійською. Але в мене з інглішом все не так погано. Розумів я майже все, а що ні – пояснювали.
Що цікавого їв і пив там?
Американська їжа завжди зводиться до бургерів. Ресторани та кухні там можна знайти від мексиканської до французької. Особисто мені понад усе сподобалася їжа з морепродуктіву Флориді. У Вашингтоні ми їли просту ресторанну кухню, особливостей жодних. Середній рахунок - 15-20$.
Чим американці відрізняються від українців?
Американці більш прагматичні, здається. Мені пощастило пожити в двох сім'ях з різним достатком. Думаю це всюди так - чим багатша людина, тим більше прагматики. Але американці виглядають щасливішими і часто посміхаються. Якщо поспілкуватися з ними ближче, то стає зрозуміло, що їм начхати на проблеми різних країн. Варто відзначити, що вони люблять короткі розмови ні про що або про політику.
Що дорого, а що дешево у США?
Штати дорогі в принципі. Їжа дорожча, ніж в Європі. А от ціни на цукерки чи арахісове масло - смішні (до 3$). Одяг і взуття дешевші ніж у нас. Але існує хитрість - податок, який зобов'язаний платити покупець. Цей податок (до 10%) не вписують в цінники. Наприклад, я купив пару кросівок, оксфорди і ремінь. Мав заплатити 210$. В результаті заплатив 232$.
Чому варто побувати в Америці?
Варто побувати, щоб заразитися від них «американською мрією» і відкрити для себе «неєвропейський» світ. Там є чому повчитися, є що подивитися. Природа у Штатах неймовірно красива!