21 червня, члени Координаційної ради з питань місцевого самоврядування на чолі з головою обласної Ради Анатолієм Олійником, а також депутати обласної Ради, голови районних рад та державних адміністрацій відвідали діючий полігон твердих побутових відходів в селі Стадниця Вінницького району. Заступник голови облдержадміністрації Василь Броварник у своєму виступі підкреслив, що Стадницький полігон є прикладом організації системного поводження з твердими побутовими відходами на рівні області.
Щоб зменшити навантаження на звалище, на полігоні працює сміттєсортувальна станція. Частину відходів у вигляді пластика, скла, металу тут відбирають і віддають на переробку. Робота сортувальної станції дозволяє мінімум на чверть зменшити навантаження на полігон. Працівники станції за зміну перебирають до 200 кубів сміття.
Голова обласної Ради Анатолій Олійник нагадав, що Вінницька область - єдина серед інших областей України отримала у 2015 році грант на реалізацію спільного проекту з італійською стороною у галузі управління відходами під назвою «Нарощування потенціалу та передача знань для підвищення та вдосконалення професійних навичок у галузі управління відходами у Вінницькій області».
Загальна вартість виграного проекту становить 79 714 євро, грантові кошти – 39 755 євро, решта – власний внесок учасників проекту. Проект реалізовуватиметься до 31 серпня 2017 року.
Наразі в області планується створення шести сортувальних станцій тож існує необхідність збудувати кілька переробних заводів, які б переробляли саме біовідходи з подальшим виробленням біодобрив, що дасть можливість діяти в області ринковим відносинам.
Довідка:
В Україні функціонує майже 6 тисяч офіційних сміттєвих полігонів і ще 30 тисяч неофіційних. Наразі площа сміттєвих полігонів дорівнює площі Данії. На них вже накопичилось 50 мільярдів кубічних метрів відходів. Тож наша країна впевнено тримає першість у світі за кількістю відходів на одну душу. На сьогодні у Вінницькій області нараховується 784 паспортизовані полігони для складування сміття. На жаль, переважна більшість не відповідає нормам та вимогам сучасного законодавства.
Вже з 1 січня 2018 року законодавчо буде заборонено захоронення на сміттєзвалищах несортованих відходів. Так, статтею 32 Закону України «Про відходи» передбачений обов’язок створення умов для реалізації роздільного збирання побутових відходів, а з 1 січня 2018 року встановлюється заборона на захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів.