Президент України Петро Порошенко підписав закони про ратифікацію угод з Австралією – про направлення австралійського персоналу в Україну для розслідування обставин падіння літака «Малайзійських авіаліній» та Нідерландами – про міжнародну Місію захисту.
За Угодою Австралія може направити в Україну поліцейський, військовий і цивільний персонал та пов’язані з ними активи. Персонал матиме свободу пересування на території нашої держави для переміщення до місцевостей, пов’язаних з проведенням розслідування авіакатастрофи.
В Угоді з Королівством Нідерландів зазначається, що Місією керуватимуть Нідерланди. Вона створюється для проведення розслідування відповідно до Резолюції 2166 Ради Безпеки ООН від 21 липня 2014 року, а також з метою здійснення інших видів діяльності, які можуть бути погоджені між сторонами.
Місія складається з військового й невійськового персоналу Нідерландів і Австралії та, у відповідних випадках, інших держав, громадяни яких перебували на літаку. Персоналу Місії дозволяється мати і носити зброю, а також застосовувати силу в порядку самооборони та для виконання своєї діяльності відповідно до цієї Угоди. Крім того, персоналу Місії дозволяється носити польову уніформу. Чисельність Місії становить не більше 700 озброєних осіб. Цю інформацію оприлюднив сьогодні, у п’ятницю 1 серпня, на щоденному брифінгу речник Інформаційно-аналітичного центру Ради національної безпеки і оборони України Андрій Лисенко.
Військові дії в зоні конфлікту
Підрозділи сил АТО повністю звільнили від бойовиків населений пункт Новий світ Донецької області та підняли Державний прапор на центральній будівлі. Наразі там вже розпочались роботи з відновлення систем життєзабезпечення та інфраструктури.
Сили АТО забезпечують проведення операції вздовж державного кордону України. Окремі підрозділи, які дислокувалися в районі пунктів пропуску Довжанський, Ізварине та Червонопартизанськ, та перебували під постійним обстрілом артилерійських систем, в тому числі з установок «Град», відведено на нові безпечні рубежі.
Протягом доби терористи обстріляли блокпости та позиції підрозділів ЗС України в районах населених пунктів Шахтарськ, Весела Тарасівка, Білоріченський, Контарне, Дебальцеве, Стукалова Балка, Макарове, Григорівка, Дякове, та аеродрому Луганськ.
Частина обстрілів велася безпосередньо з території Росії. Вчора о 13:50 з боку населеного пункту Ратіхуватий Російської Федерації було обстріляно із системи «Град» блокпост українських військових біля населеного пункту Григорівка.
Близько 22 години з боку Митякинське (РФ), що за 8 км від кордону з Україною, російскі військові обстріляли позиції ЗСУ біля селищ Нова Вільхова та Макарів. Нараховано 50 пострілів з міномету.
Одночасно з обстрілом нашого блокпосту біля Григорівки з території Росії 150 терористів атакували українських військових за підтримки 3 танків. Проте наші бійці дали гідну відсіч і терористи змушені були відступити.
Учора зранку під час маршу в районі селища Сізе на Луганщині батальйон територіальної оборони «Чернігів» виявив і знищив засідку терористів.
Протягом минулої доби авіація РФ кілька разів незаконно перетинала Державний кордон України, заходячі вглиб нашої країни до 10-15 кілометрів. Сили АТО фіксують такі порушення радіолокаційними засобами та візуально. Зокрема, учора зафіксовано польоти чотирьох вертольотів вогневої підтримки «Ка-52» з боку Російської Федерації.
За допомогою засобів ППО учора зафіксовано 3 авіаційні цілі, що рухались зі швидкістю 800 кілометрів на годину. Авіаційна техніка заходить на територію України на надмалих висотах, та повертається в бік Російської Федерації з набором висоти .
У районі селі Загнітків Кодимського району Одеської області та селі Студена Піщанського району Вінницької області втретє за останні дні зафіксовано політ безпілотного летального апарату з боку придністровської ділянки українсько-молдовського державного кордону.
Російська сторона активно готує вогневі позиції для обстрілу території України. Так, вчора в районі села Стратива Брянської області (5 км від кордону - навпроти Чернігівської області) в лісовому масиві облаштовані позиції зайняли 17 установок залпового вогню «Град».
Напроти ділянки кордону Сумського прикордонного загону, у Білгородській області РФ, на відстані приблизно 15 км від лінії державного кордону України, зайняли бойові позиції три 152-мм самохідні установки. У Брянській області на відстані 4-5 км від кордону з Україною передислоковувались 15 одиниць військової техніки підрозділів Збройних сил РФ.
У Донецьку Ростовської області виявлено перебування військовослужбовців 200-ї окремої мотострілкової бригади, передислокованих з Мурманської області.
В ніч на сьогодні через річку Сіверський Донець з території РФ у районі сіл Поповка та Великий Суходіл Луганської області росіяни за допомогою понтонів переправили чергову партію військової техніки для терористів.
За оперативною інформацією, із Чеченської Республіки в бік України вирушив ешелон кадирівців.
У вітчизняному інформаційному просторі раптово з’явилася тема щодо порушень під час проведення часткової мобілізації в Україні. Зокрема, у соцмережах та ЗМІ поширюється неправдива інформація про начебто примусову відправку молоді до зони АТО. Хочемо відзначити, що ця інформація абсолютно не відповідає дійсності. І наголошуємо, що це є спланована російськими спецслужбами кампанія, спрямована на зрив часткової мобілізації.
Ситуація в населених пунктах зони конфлікту
Терористи не припиняють мінувати цивільні об’єкти та інфраструктуру. Так, диверсанти замінували ще 2 мости у містах Донецьку, а також у Харцизську, Шахтарську, селищі Оленівка Волноваського району, селах Ребрикове Антрацитівського району та Придорожньому Амвросіївського району. Біля Зуївки Шахтарського району диверсанти замінували службове приміщення водосховища «Вільхівське».
За оперативною інформацією у Донецьку новоприбулих терористів розселяють у школах та дитячих садках обласного центру.
На визволених територіях військовослужбовці Збройних Сил України допомагають мешканцям налагоджувати мирне життя. Лише протягом двох останніх днів до звільнених від терористів населених пунктів було відправлено кілька десятків тон хліба, консервів та круп. У першу чергу продукти отримують будинки для людей похилого віку, лікарні та дитячі садки.
Вчора саперними підрозділами ЗСУ було розміновано міст в населеному пункті Відродження поблизу Артемівська.
У Слов’янську відновлено енерго та водопостачання дитячих садочків та шкіл, які готуються прийняти дітей 1 вересня.
Вчора у цьому місті вийшов перший післявоєнний номер місцевої газети «Вєсті», накладом 4 тисячі примірників. 1 травня редакція газети прийняла рішення припинити випуск і не співпрацювати з терористами.
У Лисичанську надають гуманітарну допомогу мешканцям, відновили електропостачання у міській лікарні.
З вівторка 29 липня українські військові відкрили гуманітарний коридор для вимушених переселенців з Луганська. Він працює щодня з 10 до 16 години і пролягає по дорозі через Металіст у бік містечка Щастя. Тільки за минулу добу по цьому коридору проїхало близько 100 автомобілів.
Міжнародна ситуація
Україна до цього часу так і не отримала відповіді від Російської Федерації щодо мети накопичення сил та засобів ЗС Росії поблизу державного кордону з нашою державою.
З сьогоднішнього дня вступили в дію санкції, запроваджені Радою ЄС щодо РФ. Зокрема, вони передбачають обмеження у фінансовій, економічній, енергетичній, торговельній та військово-технічній сферах, а також заборону на торгівлю товарами подвійного призначення.
19 сенаторів США звернулися до президента Сполучених Штатів Барака Обами із закликом визнати так звані ЛНР та ДНР терористичними організаціями та внести їх до відповідного чорного списку.