19 вересня, у Варшаві відбулася церемонія підписання Угоди між Кабінетом Міністрів України та урядами Литви і Польщі про створення спільної литовсько-польсько-української бригади. Історичний документ Міністр оборони України генерал-полковник Валерій Гелетей, Міністр національної оборони Республіки Польща Томаш Семоняк та Міністр охорони краю Литовської Республіки Юозас Олекас підписали у присутності Президента Польщі Броніслава Коморовського.
— Створення спільної литовсько-польсько-української бригади є елементом домовленостей країн НАТО з модернізації української армії, — зазначив президент Польщі Броніслав Коморовський. — Підписання цієї угоди є частиною плану, який обговорювався на саміті НАТО в Ньюпорті, де були прийняті рішення про підтримку України, — зазначив Броніслав Коморовський перед церемонією підписання Угоди про створення спільної бригади.
За його словами, бригада буде частиною системи миротворчих контингентів, а також способом передачі досвіду, знань і умінь не тільки між трьома країнами-учасницями, а й буде сприяти взаємодії української армії зі збройними силами світу.
Броніслав Коморовський додав також, що Польща взяла на себе зобов’язання сприяти процесу модернізації української армії.
— Я переконаний, що сукупність всіх цих дій призведе до здатності української армії ефективно співпрацювати з арміями світу, а також процесу модернізації Збройних Сил України, яка вкрай необхідна в зв’язку з існуючою загрозою з боку агресивно налаштованого сусіда, — підкреслив президент Польщі Броніслав Коморовський.
Міністр оборони України генерал-полковник Валерій Гелетей зазначив, що створення бригади є елементом ефективної співпраці, дружби і єднання польської, литовської та української армії перед викликами сьогодення.
— Це приклад реальної і ефективної взаємодії в умовах нових викликів і новий елемент загальноєвропейської безпеки, — підкреслив генерал-полковник Валерій Гелетей.
В рамках візиту до Польщі Міністр оборони України генерал-полковник Валерій Гелетей також провів переговори з главою польського оборонного відомства Томашем Семоняком у складі делегацій, в ході яких обговорювалися питання пов’язані з поточною ситуацією в Україні, формуванням спільного військового підрозділу «ЛитПолУкрбриг», а також надання допомоги нашій державі.
Довідка. Історія створення спільної литовсько-польсько-української бригади.
Робота зі створення спільного литовсько-польсько-українського підрозділу розпочалась у 2007 році, коли керівниками військових відомств України, Республіки Польща та Литовської Республіки було підписано Лист намірів щодо створення литовсько-польсько-українського миротворчого батальйону.
У 2009 році за результатами міжурядових переговорів польська сторона виступила з ініціативою щодо посилення формату співробітництва та запропонувала сформувати литовсько-польсько-українську бригаду.
16 листопада 2009 року у Брюсселі керівниками оборонних відомств Литовської Республіки, Республіки Польща та України було підписано Лист намірів стосовно створення спільної литовсько-польсько-української бригади (ЛИТПОЛУКРБРИГ).
Міжвідомче узгодження проекту Угоди між урядами трьох країн про створення спільної військової частини закінчилося в березні 2014 року. 9 вересня 2014 року Кабінет Міністрів України доручив Міністру оборони України генерал-полковнику Валерію Гелетею завершити переговори і підписати документ.
Мета створення ЛИТПОЛУКРБРИГ.
1. Підвищення рівня взаємної довіри та співпраці між країнами, а також покращення безпекової ситуації в регіоні.
2. Зміцнення військової співпраці між державами, з метою опанування передовими оперативними стандартами підготовки військ та досягнення оперативної взаємосумісності.
3. Залучення визначеного комплекту сил та засобів Збройних Сил України до спільних заходів з підготовки штабів, тренувань, навчань для підвищення рівня оперативних спроможностей з метою виконання завдань за призначенням.
4. Поширення та впровадження сучасних підходів (стандартів) із планування, забезпечення та застосування військ (сил) у загальну систему підготовки Збройних Сил України.
5. Забезпечення національного внеску до багатонаціональних військових формувань високого рівня готовності (Резервні угоди ООН, Бойові тактичні групи ЄС, Сили реагування НАТО), а також міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки під егідою ООН, ЄС, НАТО та інших міжнародних організацій у сфері безпеки на основі мандату Ради Безпеки ООН та у разі схвалення Парламентами країн-учасників.
Загальні положення.
Бригада (її елементи) братиме участь у міжнародних операціях на основі мандату Ради безпеки ООН.
Участь Бригади (її елементів) в операціях відбуватиметься виключно на підставі одноголосного рішення відповідних уповноважених органів державної влади України, Литовської Республіки та Республіки Польща.
Бригада залишається відкритою для приєднання інших держав.
Командування Бригади разом з підрозділами його забезпечення розташовуватиметься на території Республіки Польща.
До активації Бригади національні компоненти залишатимуться в складі збройних сил своїх держав.