Президент України Петро Порошенко обговорив ситуацію на Сході з Федеральним Канцлером Німеччини Ангелою Меркель. Зокрема, Президент зауважив, що українська сторона послідовно дотримується домовленостей про припинення вогню.
Глава держави наголосив, що він очікує виконання російською стороною її зобов’язань у рамках Мінського протоколу: виводу військ, забезпечення закриття кордону та запровадження буферної зони по його лінії. Президент Петро Порошенко висловив занепокоєння щодо того, що ОБСЄ не надала безпілотні літальні апарати, що визначено попередніми домовленостями про моніторинг та верифікацію двостороннього режиму припинення вогню.
За дорученням Президента Віце-прем’єр-міністр Володимир Гройсман провів нараду, де було обговорено питання доставки та розповсюдження німецької гуманітарної допомоги в Донецькій та Луганській областях та побудови містечок для більш ніж 4000 вимушених переселенців. Для спорудження житла вимушених переселенців Німеччина виділяє 25 мільйонів євро.
Ситуація в зоні АТО
Терористи та російські найманці продовжують порушувати режим припинення вогню на Донбасі.
Бойовики вкотре завдали удару з артилерії та установок «Град» по позиціях Збройних сил України в районі донецького аеропорту та двічі намагалися його штурмувати. Всі атаки терористів успішно відбиті. Таку інформацію оприлюднив сьогодні під час традиційного щоденного брифінгу речник Інформаційно-аналітичного центру Ради національної безпеки і оборони Андрій Лисенко.
Також учора терористи тричі обстріляли з мінометів та стрілецької зброї опорний пункт ЗСУ поблизу с. Рідкодуб Шахтарського р-ну, після чого спробували його захопити. Наші військові успішно відбили усі напади.
Протягом минулої доби незаконні збройні формування 5 разів обстріляли позиції сил АТО біля с.Нікішино Шахтарського району з артилерії, мінометів та стрілецької зброї.
Зафіксовано збільшення кількості обстрілів житлових кварталів, які здійснюють банди бойовиків. Зокрема, вчора терористами були здійснені обстріли з установок «Град» з міста Кіровське в напрямку Донецька та Єнакієвого, а також по селу Троїцьке Ясинуватського району. Отримані від Росії 240-мм самохідні артилерійські установки «Тюльпан» бандити також використовують для обстрілів житлових кварталів м. Дебальцеве.
За минулу добу загиблих серед українських військових немає, три військовослужбовця отримали поранення.
Вчора Президент України підписав Указ про відзначення 159 українських військових, які беруть участь в АТО, державними нагородами. Бійці ЗСУ, МВС, СБУ та Держприкордонслужби удостоєні державних нагород України “за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України”.
На українсько-російському кордоні не припиняється активна радіо- та агентурна розвідка Збройних сил РФ.
Вчора о 19:45 на ділянці кордону під Маріуполем в районі населених пунктів Ялта–Талаківка на висоті до 1500 м було виявлено 1 безпілотник, який повернувся на контрольовану терористами територію.
За оперативною інформацією, в Ростовській області з’явилися нові російські підрозділи. Йдеться про 100-у окрему розвідувальну бригаду з Північної Осетії, розвідувально-диверсійні групи зі складу 2-ї окремої бригади спеціального призначення ГРУ ГШ ЗС РФ (з Псковської обл.) та 22-у бригаду спецназу, що підпорядковується головному розвідуправлінню Генштабу ЗС РФ.
У прикордонних з Україною районах Російської Федерації фіксується різке погіршення криміногенної ситуації, що пов’язано із виїздом до Росії бандитів-дезертирів, представників непідконтрольних нікому терористичних банд, контрабандою та збутом накраденого в Україні майна. У зв’язку з цим на закритих українською стороною пунктах пропуску «Ізварине», «Червонопартизанськ» та «Довжанський» співробітники ФСБ РФ здійснюють поглиблений догляд кожного автомобіля на в’їзд до Росії.
Фахівці «Укроборонпрому» за минулу добу відремонтували 18 одиниць бронетехніки. Серед них танки, бойові машини піхоти та десанту. Відремонтовано 4 бронетранспортери БТР-70,-80 а також БТР-3,-4 для Нацгвардії України. Відновлено 1 артилерійську систему.
Ситуація в населених пунктах зони АТО
Учора Президент України звільнив з посад кількох голів районних державних адміністрацій у Луганській області. Зокрема, Розпорядженням Глави держави звільнено голів Троїцької, Станично-Луганської, Слов’яносербської, Попаснянської, Перевальської, Новоайдарської, Лутугинської, Кремінської, Краснодонської, Білокуракінської, Біловодської та Антрацитівської РДА.
Від початку переміщення людей з районів проведення АТО та тимчасово окупованої території АР Крим, до регіонів України, які потребують допомоги, рятувальники ДСНС вже доправили 13 млн. 817 тис. кг гуманітарного вантажу. Зокрема, мешканці сходу України отримали понад 1,5 млн. кг продуктів харчування, 318 тис. одиниць медикаментів та медичних засобів, 140 тисяч комплектів одягу, 48 тисяч гігієнічних наборів та 4600 шт. засобів обігріву. Також внутрішньопереміщені особи отримали грошову допомогу обсягом понад 11 млн. грн. та іншої допомоги на суму майже 485 тис. грн.
Бригади «Донецькобленерго» у 21 населеному пункті Донеччини відновили електропостачання, порушене внаслідок бойових дій.
В Луганську на вул. Оборонній терористи організували розпродаж викрадених авто. На захопленій території одного з автосалонів, на продаж виставлено близько 100 машин, які бойовики відібрали у населення або вкрали з автосалонів міста. Також бойовики випустили з полону власника автосалону Toyota, якого тримали кілька тижнів, поки чоловік не дав згоду «переписати» власність і активи на терористів.
Бойовики продовжують тиск на медиків. Так, у Луганську терористи змусили працівників Луганської міської лікарні №9 написати заяви про звільнення. Ті, хто хочуть продовжувати працювати, змушені писати нові заяви про готовність співпрацювати з терористичною організацією «ЛНР». У якості зарплатні медикам пропонують продукти харчування.
У м. Лутугино бойовики так званої ЛНР змушують місцевих жителів продавати свої домівки. За нерухомість терористи пропонують від 100 до 1000 у.о. При цьому місцевим мешканцям дають зрозуміти, що житло у них все одно відберуть, з компенсацією чи ні. Підкреслимо, що відповідно до чинного законодавства, усі угоди, здійснені під примусом, є нелегітимними. Громадянам, що постраждали від злочинів терористів, після виїзду до звільнених районів Донбасу або інших регіонів України, рекомендуємо написати заяви про злочини до прокуратури та ОВС.
Реакція міжнародної спільноти на події в Україні
Канцлер Німеччини Ангела Меркель у Берліні підтвердила, що на даний момент Євросоюз не планує скасовувати чи навіть пом’якшувати санкції проти Росії. На її думку, «тиск» на Москву потрібно продовжувати, оскільки ситуація на Сході України «далеко від задовільної». За словами канцлера, вона поки що не бачить, щоб позиція Москви у питанні анексії Криму змінилася. Ангела Меркель зазначила, що Росія також має чітко показати, що не має наміру «зазіхати на інші території».
Голова ПАРЄ Анн Брассер заявила, що криза в Україні загрожує дотриманню прав людини і закликала ПАРЄ відігравати конструктивну роль у встановленні міцного демократичного миру через діалог і співробітництво. Бюро ПАРЄ підтримало пропозицію провести в рамках осінньої сесії дебати щодо кризи в Україні без ухвалення підсумкової резолюції. Доповідачем з цієї теми стане австрієць Штефан Шенах.
На сьогоднішній день в Україні офіційно налічується 295 тисяч внутрішньопереміщених осіб. Близько 5 мільйонів людей живуть в зонах, порушених конфліктом. Про це йдеться у повідомленні Управління ООН з координації гуманітарних питань.
Особливо важка ситуація склалася в районах, які перебувають під контролем бойовиків. Доступ туди обмежений через небезпеку, а запаси предметів гуманітарної допомоги в місцевих організацій і груп Червоного хреста вже закінчується.
За даними відомства, в районах, що постраждали від конфлікту, не вистачає одягу, взуття, медикаментів, продовольства і предметів гігієни. У деяких населених пунктах на сході України питна вода постачається в обмеженому режимі або взагалі не надходить.
У Донецькій і Луганській областях особливо гостро стоїть проблема санітарії.