Зведені дані ІАЦ РНБО станом на 12:30 16 січня
Ситуація в зоні антитерористичної операції характеризується збереженням високої інтенсивності обстрілів терористами позицій українських військ. Найбільш складна ситуація – у районі донецького аеропорту. Вчора незаконні бандформування здійснили неодноразові спроби штурму нового терміналу аеропорту, застосовуючи важку артилерію, міномети, танки та установки «Град». Українські військові відбили всі атаки. Аеропорт перебуває під контролем сил АТО.
Також обстріли терористами позицій українських військових зафіксовано в Ясинуватському та Артемівському районі Донецької області, у Новоайдарському, Станично-Луганському, Попаснянському та Слов’яносербському районах Луганської області.
За минулу добу загинуло 6 військовослужбовців, 18 - поранено.
Протягом останніх днів зафіксовано накопичення бронетанкової техніки бойовиків поблизу лінії розмежування. Зокрема, у м. Горлівка виявлено колону танків протяжністю 3 км у напрямі позицій українських підрозділів.
Бойовики продовжують тероризувати мирне населення Донбасу.
За оперативною інформацією, учора ввечері артилерія бойовиків, яка розташовувалася поблизу Горлівки та окремих районів Макіївки Донецької області, змінила напрям артилерійського вогню. Раніше терористи обстрілювали населений пункт Піски, а ввечері вони відкрили вогонь в бік житлових масивів Донецька та Єнакієвого, що перебувають на тимчасово підконтрольній бойовикам території. В обстрілах члени НЗФ традиційно звинувачують сили АТО.
Внаслідок обстрілу бойовиками блокпосту в районі н.п. Фащівка Луганської області загинув 1 та поранено одного мирного мешканця. Також терористи з «Градів» обстріляли місто Артемівськ Донецької області і Луганську ТЕС у м. Щастя.
Унаслідок обстрілів з боку бойовиків було пошкоджено газопровід високого тиску, без газу залишились 5,5 тис. мешканців м. Щастя, селищ Передільське, Геївка, смт Петрівка Станично-Луганського району.
Водночас бригади «Донецькобленерго» відновили електропостачання в 4 населених пунктах Донецької області, знеструмлених внаслідок бойових дій. Станом на сьогодні також відновлено повітряну лінію електропередачі та 2 підстанції.
За оперативною інформацією, на тимчасово підконтрольній терористам території фіксується погіршення криміногенної ситуації, що характеризується значним зростанням кількості тяжких злочинів. Лише за вересень-грудень 2014 р. на окупованій території Донецької області зареєстровано більше 3 тис. злочинів, серед яких вбивства, завдання важких тілесних ушкоджень, розбої, пограбування, крадіжки, викрадення автотранспорту.
Українські спецслужби продовжують виявляти ворожих диверсантів.
Вчора у місті Мар’їнка Донецької області Служба безпеки України затримала двох місцевих жителів, які збирали розвідувальну інформацію про дислокацію та переміщення військової техніки і особового складу Збройних сил України за завданням ватажків бандформування «ДНР». Зібрана інформація призначалася для коригування вогню бойовиків у прилеглих районах.
Іншого диверсанта - активного учасника терористичної організації «ДНР» контррозвідка СБУ затримала на Одещині. Він брав участь у нападах та обстрілах позицій українських військових у Донецькому аеропорту у складі незаконних збройних формувань бойовиків «Едіка» та «Бєні».
Також учора оперативна група контррозвідки СБУ затримала громадянку України, 1995 р.н., – снайпера терористів на прізвисько «Екстазі», яка зізналась у скоєнні нею численних вбивств українських військовослужбовців неподалік с. Майорськ.
За даними розвідки, терористка пройшла спеціальний снайперський вишкіл у таборах підготовки диверсантів на Донеччині та була зарахована до незаконних збройних формувань під керівництвом військовослужбовців повітряно-десантних військ Рязанського десантного полку «Олексія» та «Максима Тьорських» на прізвиська «Фікс» та «Чорний».
Триває ротація захисників України.
Із зони проведення АТО повернулися вінницькі міліціонери. За час бойових дій на Сході України близько півтори тисячі правоохоронців виконували свій професійний обов’язок. Захисників привітали колеги, рідні, друзі.
Також додому повернулися 15 працівників Державтоінспекції Полтавщини, які протягом місяця служили у зоні АТО - на блокпостах, допомагали біженцям, супроводжували колони військової техніки, виконували інші завдання.
Водночас з Чернігівщини в зону проведення антитерористичної операції вирушив особовий склад мотопіхотного батальйону Збройних Сил України.
Також для виконання бойових завдань до зони проведення АТО вирушили військовослужбовці окремої механізованої бригади з Дніпропетровщини. Українських захисників повністю забезпечено усіма засобами захисту, необхідною військовою амуніцією, зимовим обмундируванням і теплими речами та продуктами харчування.
Також до зони АТО вирушила перша штурмова рота батальйону «Донбас».
Громадяни України підтримують наших військових.
У Дніпропетровську відкрито координаційний волонтерський центр допомоги військовослужбовцям Збройних Сил України на базі військового шпиталю.
В Центрі організовано чергування волонтерів та роботу фахівців-юристів. Відкриття єдиного координаційного центру допоможе краще та ефективніше організувати роботу із надання всебічної допомоги пораненим військослужбовцям та скоординувати благодійну діяльність волонтерів з керівництвом госпіталю, лікарями та громадянським суспільством.
Через контрольний пункт «Курахове» прослідував гуманітарний вантаж з 25 тонн продуктів харчування від чеського благодійного фонду «Людина в біді». Вантаж призначено жителям Донецька.
Підтримка України з боку міжнародної спільноти посилюється.
Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт назвав атаки на донецький аеропорт «останнім прикладом того», як порушуються Мінські угоди.
«Сепаратисти, яких підтримує Росія, мають припинити порушення перемир’я», - заявив він.
Міністр закордонних справ Чехії Любомир Заоралек заявив, що «допоки не будуть виконані Мінські домовленості і не буде покращення ситуації в Україні, ми не вважаємо за потрібне змінювати чеську позицію щодо санкцій».
Депутати Європарламенту в ухваленій резолюції звернулися до Європейської Ради із закликом вжити подальших обмежувальних заходів та посилити санкції щодо Росії у разі відсутності прогресу у врегулюванні української кризи.