У Мінську завершилися складні переговори у «нормандському форматі» — за участі Президента України Петра Порошенка, Канцлера Німеччини Ангели Меркель, Президента Франції Франсуа Олланда та Президента Росії Володимира Путіна. Перемовини тривали більше 18 годин. «Тристороння контактна група підписала документ, який готувався у важких дискусіях. Головне, що в ніч з суботи на неділю (з 14 лютого на 15 лютого) о 00:00 має бути встановлене безумовне припинення вогню. В умовах, коли розгортається конфлікт в зоні АТО, для нас це є надзвичайно важливим», — повідомив Петро Порошенко.

За його словами, українській стороні виставляли низку неприйнятних умов. «Ми не пішли на жодні ультиматуми і чітко наголосили, що припинення вогню оголошується без будь-яких попередніх умов. Припинення вогню має супроводжуватися відведенням важкої артилерії калібром більше 100 мм на відстань від Мінської лінії для незаконних збройних угрупувань і фактичної лінії перебування для Збройних сил України на 25 км. Загальна буферна зона складе таким чином 50 км», — розповів Президент. При цьому буферна зона для реактивних систем залпового вогню буде складати 70 км, для РСЗВ типу «Смерч», «Торнадо» та «Ураган» — 140 км.

переговори у «нормандському форматі» — за участі Президента України Петра Порошенка, Канцлера Німеччини Ангели Меркель, Президента Франції Франсуа Олланда та Президента Росії Володимира Путіна

Також підписані домовленості передбачають звільнення всіх заручників протягом 19 днів. Для відведення важкої артилерії встановлено термін у 14 днів, після цього протягом п’яти днів мають бути звільнені заручники. Президент повідомив, що підняв питання про звільнення Надії Савченко. «Мене було поінформовано, що це має бути зроблено найближчим часом, по завершенні медичної експертизи і попереднього слідства. Я звернувся, щоб це було зроблено негайно, і це було підтримано Федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель та Президентом Франції Франсує Олландом», — розповів Глава держави.

Президент повідомив, що є чітке зобов’язання про виведення найближчим часом всіх іноземних військ з території України.

Також детально розписана імплементація частини Мінських угод щодо перекриття державного кордону. Наголошено, що після завершення політичного врегулювання має бути запроваджено спільний захист українського кордону за участі представників ОБСЄ. «На другому етапі до кінця року українські прикордонники мають в повному обсязі відновити контроль над українським кордоном», — повідомив Президент. За його словами, чітко зазначені дати та цифри в спільній декларації лідерів країн «нормандського формату» в Мінську.

переговори у «нормандському форматі» — за участі Президента України Петра Порошенка, Канцлера Німеччини Ангели Меркель, Президента Франції Франсуа Олланда та Президента Росії Володимира Путіна

Відповідаючи на питання журналістів, чи не обговорювалося питання автономії територій, Президент Порошенко наголосив, що, незважаючи на жорстке наполягання, на статус автономії українська сторона не погодилась. Він зазначив: «Розширення повноважень регіонів України буде відбуватися виключно в рамках конституційних змін щодо децентралізації, на жоден компроміс щодо федералізації ми не пішли». Петро Порошенко додав, що соціальні виплати мають бути відновлені на окупованих територіях Луганської та Донецької областей після «стабілізації ситуації та відновлення державного суверенітету України».

Президент також зазначив, що моніторинг за режимом припинення вогню буде забезпечувати місія ОБСЄ. Найближчим часом буде відновлена діяльність спільного центру контролю за виконанням цих домовленостей. 13 лютого Начальник Генерального штабу ЗСУ Віктор Муженко та Начальник Генерального штабу ЗС РФ Валерій Герасимов планують зустріч щодо забезпечення контролю за режимом припинення вогню.

Також Президент повідомив, що вдалося домовитися про безумовний доступ України та міжнародних партнерів до надання гуманітарної допомоги населенню окупованих територій. «Ми будемо робити все можливе, щоб подолати гуманітарну кризу та доставити необхідне для місцевого населення», — наголосив Петро Порошенко.

***

Декларація Президента Російської Федерації, Президента України, Президента Французької Республіки і Канцлера Федеративної Республіки Німеччина про підтримку Комплексу заходів з імплементації Мінських домовленостей, схваленого у Мінську 12 лютого 2015 року

Президент Російської Федерації Володимир Путін, Президент України Петро Порошенко, Президент Французької Республіки Франсуа Олланд та Канцлер Федеративної Республіки Німеччина Ангела Меркель підтверджують повну повагу до суверенітету та територіальної цілісності України. Вони твердо переконані у тому, що немає альтернативи виключно мирному шляху врегулювання. Вони сповнені рішучості вжити усіх можливих індивідуальних та спільних заходів з цією метою.

На цьому тлі лідери підтримують Комплекс заходів з імплементації Мінських домовленостей, схвалених і підписаних 12 лютого 2015 року усіма підписантами Мінського Протоколу від 5 вересня 2014 року та Мінського Меморандуму від 19 вересня 2014 року. Лідери робитимуть свій внесок у цей процес і використовуватимуть свій вплив на відповідні сторони, аби сприяти імплементації цього Комплексу заходів.

Німеччина та Франція надаватимуть технічну допомогу з метою відновлення сегменту банківської системи у районах, охоплених конфліктом, шляхом можливого створення міжнародного механізму зі сприяння соціальним виплатам.

Лідери переконані, що покращене співробітництво між ЄС, Україною та Росією сприятиме врегулюванню кризи. З цією метою вони підтримують продовження тристоронніх переговорів між ЄС, Україною та Росією з енергетичних питань, щоб досягти наступних етапів на додаток до зимового газового пакету.

Вони також підтримують тристоронні переговори між ЄС, Україною та Росією з метою вироблення практичних відповідей на занепокоєння Росії з приводу імплементації Угоди про глибоку і всеосяжну зону вільної торгівлі між Україною та ЄС.

Лідери зберігають відданість баченню єдиного гуманітарного та економічного простору від Атлантичного до Тихого океану на основі повної поваги до міжнародного права та принципів ОБСЄ. З цією метою вони погоджуються створити наглядовий механізм у Нормандському форматі, який збиратиметься на регулярній основі, у принципі на рівні старших посадових осіб міністерств закордонних справ.



Переглядів: 5482
Поширень: 0