Якщо ви є приватним підприємцем на загальній системі оподаткування або  особою, яка проводить незалежну професійну діяльність та/або отримували доходи як пересічні громадяни від інших фізичних осіб і при цьому податки не сплачувалися, іноземні доходи, а також у разі отримання доходів у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород від двох і більше податкових агентів в такому разі ви маєте обов’язок щодо подання декларації про майновий стан і доходи.

Насамперед варто нагадати, що звітувати таким особам необхідно за новою формою декларації, затвердженою наказом від 02.10.2015р. за № 859  «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», яка вводиться в дію з 01 січня 2016 року та передбачає визначення податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Слід зазначити, що об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені в ст.163 ПКУ, а ставка збору становить 1,5% об’єкта оподаткування. Суми військового збору, що підлягають сплаті платником податків самостійно до бюджету за результатами звітного року вказуються у графі 7 розділу 2 та рядку 24.1 нової форми декларації.

При визначенні податку на доходи фізичних осіб стосовно доходів отриманих в 2015 році необхідно правильно застосувати  ставку  ПДФО, а саме:

  • 15 відсотків бази оподаткування – щодо доходів (крім випадків, визначених у підпунктах 167.2 – 167.6 статті 167 Кодексу), які не перевищують десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року;
  • 20 відсотків, – якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення. Самозайняті особи застосовують ставку 20 відсотків до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати;
  • подвійна ставка податку (30 або 40 відсотків) – до доходів, нарахованих як виграш чи приз (крім виграшів, призів у лотерею, грошові виграші у спортивних змаганнях) на користь резидентів або нерезидентів;
  • 20 відсотків – для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у підпункті 167.5.2 пункту 167.5 статті 167 Кодексу). Перелік пасивних доходів визначено підпунктом 167.5.3 пункту 167.5 статті 167 Кодексу, до яких, зокрема, відноситься інвестиційний прибуток, включаючи прибуток від операцій з облігаціями внутрішніх державних позик, у тому числі від зміни курсу іноземної валюти;
  • 5 та 0 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV Кодексу, зокрема, при операціях з успадкування (дарування) та операціях з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна.

Крім того, при заповненні декларації у рядку 8 розділу І нової форми необхідно зазначити категорію платника: громадянин; особа, яка проводить незалежну професійну діяльність чи підприємець (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування).

Одним із нововведень нової форми є зазначення платниками податків відомостей щодо отриманих доходів, які не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (стаття 165 Кодексу), та загальної річної суми доходу.

Щодо строків подання декларації, то вони залежать від обраної категорії платника:

  • громадянин та особа, яка проводить незалежну професійну діяльність подають декларацію до 1 травня року, що настає за звітним (за звітний період 2015 рік останній день подання звітності – 03.05.2016);
  • підприємець – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року) (за звітний період 2015 рік останній день подання звітності – 09.02.2016).

Додамо, при декларуванні доходів за результатами 2015 року платникам податків слід враховувати, що розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, становив 1218 гривень.

Також нагадаємо, що деклараційна звітність до органів фіскальної служби подається за місцем реєстрації (прописки) платника власноруч або уповноваженою на це особою на паперових носіях; поштою з повідомленням про вручення та з описом про вкладення або за допомогою мережі Інтернет  в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного  цифрового підпису та відповідного програмного забезпечення.  

Довідково. Нова форма декларації про майновий стан і доходи та додатки до неї розміщені за ПОСИЛАННЯМ. Окрім того, ДФС України розроблені та затверджені Методичні рекомендації щодо їх заповнення і  для зручностей платників  проводиться доопрацювання сервісу „Декларування та допомога он-лайн”.



Переглядів: 2774
Поширень: 0