Музей єврейського побуту при Вінницькому обласному товаристві єврейської мови та культури створили 10 років тому. Експонати для нього збирали роками. Євреї, що виїжджали з Вінниччини, приносили і залишали різноманітні предмети побуту, фотографії, портрети, інструменти, посуд…
Кімната відтворює єврейське помешкання. В одному приміщенні об’єднано кілька типів експозицій: предмети юдаїки, старовинні меблі та кухонне начиння кінця XIX – початку XX століття. Усі мають свою історію. Меблі з мідними ручками та різьбою у вигляді орнаментів або квітів раніше стояли у єврейських оселях, як і срібні та мідні підсвічники. Знаряддя ремісників працювало у вправних руках професіоналів, книги та молитовники були перечитані десятки разів. Увагу привертає вишукане трюмо. Наглядач музею, Людмила Войтенко розповіла Вінниця.info, що до Вінниці його привезли з Бару. У повоєнні роки колишні власники не проміняли його на велику суму грошей.
«У 1948 році, коли закінчилася війна, було дуже голодно, всі жили бідно. Це трюмо постійно доглядали, протирали керосином. Дуже берегли і цінували. У сім’ї жив хлопчик 8 років, який гарно малював. Він взяв олівець, сів перед трюмо та відтворив його на папері. Показав мамі, та порадила віднести викладачеві у школу. Учителька вирішила відправити його на виставку дитячих робіт у Москві. Там картину юного художника побачив театральний режисер. Через деякий час він приїхав у цю сім’ю, щоб купити трюмо, аби використати в спектаклі. Хоча їсти тоді не було що, та люди не прийняли таку пропозицію. А чоловік пропонував гроші, за які можна було жити рік», - говорить Людмила Войтенко.
Невід’ємним атрибутом будь-якої єврейської кімнати було овальне дзеркало в дерев’яній рамі – саме таке висить на стіні музею. Єврейський кошерний буфет – з окремими відділеннями для посуду: в одному ящику посуд для молочних страв, в іншому – для м’ясних, оскільки за єврейськими традиціями молочне і м’ясне не можна зміщувати. Тут зберігається кілька справжніх срібних чаш.
«На Шабат обов’язково благословляли над вином. Тому бокал мав бути особливим, можна скляним, а краще із срібла», - додає пані Людмила.
Є кілька старих радіоприймачів, радіола. У музеї відтворили куточки кравця, шевця, винороба, фотографа, пекаря. У куточку кравця стоять старі швейні машинки «Зінгер», одна з яких призначена для пошиття головних уборів.
На етажерці виставлені предмети ритуалу єврейської релігії, молитовники. Серед унікальних предметів музею - кружка для омовіння рук, ручки до неї виготовлені з гільзи снаряду, прикраса «кетер Тора». Найважчим експонатом є древній станок прокатки маци, що потрапив у музей з Бершаді.
Кілька років тому відвідувачі принесли набір платівок на ідиш з піснями, спектаклями, мелодіями. Вони були з коробці з надписом «Не продавати». Сам власник платівок помер, тому родичі віддали їх до музею. В кімнаті зберігається чимало рукописів.
Кімната єврейського побуду знаходиться за адресою вулиця Космонавтів, 20. Записатися на екскурсію можна лише за телефоном 57-05-68.
Фото з сайту Вінниця.info