Підземелля водонапірної вежі Вінниці
Ну що ж, приймайте довгоочікуваний фотозвіт таємних ходів нашої водонапірної вежі! Читаємо підписи над фото і задаємо питання;)
Ця унікальна фоторозвідка не відбулась без завідувача музею пані Добровольської, що люб’язно надала згоду пустити нас до підвалу.
Ну що, спускаємось?) Скоріш за все, люк не є оригінальним через складність доступу вниз, а система доступу до підвального приміщення була змонтована в 70-х роках:
Ледве помістившись в отвір люку, завдяки дерев\'яній драбині потрапляємо в крихітне (3-3,5 м у діаметрі) приміщення восьмигранної форми. Висота - не більше 2,1 м., тому деяким адмінам приходилось несолодко;)
Пііднімаємо голову - і над нами монолітна стеля, в перекритті бачимо крупні уламки битої цегли:
До речі, ідентична кімната знаходиться в другій половині першого поверху, яким володіє Подільський туристично-інформаційний центр. А перед Вами - комунікації опалення та водопостачання музею:
Найцікавіший і центральний елемент кімнатки - це шматок труби "артинівського" водогону, що одиноко звисає з стелі. Коліно чи вентель, що знаходилось під ним, виконувало роль переходу горизонтальної, подаючої воду у баки труби у вертикальну:
В підвалі є проблема - це велика кількість утрамбованого десятками роками сміття.. Можливо, під ним є нормальна підлога, викладена кахлем. По суті, це сміття вкрало десь 70-80 см. висоти приміщення:
І звичайно ж, найцікавіше - це чотири ідентичні цегляні тунелі, які використовують для комунікацій. Три з них виходять через фундаменти назовні вежі. До речі, ось це фото іноді випливає на просторах інтернету, як фото вінницьких катакомб ;)
Цегляні овальні тунелі довжиною близько 3 м. та висотою 1 м. виходять на північ, захід і схід, південний тунель поєднує цей цей підвал з ідентичним, ще одним:
Тунелі використовувались для підводу труб з назовні через товсті фундаменти та виводу труб подачі води у різні сторони міста:
До речі, товщина фундаменту під баштою сягає 3-3,5 м:
Не труба, а просто змія якась;)
Отож, міф про велетенські колодязі під вежею і кімнати масонської ложі Вінниці розвінчано! Повертаємось до світла і свіжого повітря ;)
Ось це креслення, виконане в польових умовах після бою бійцем краєзнавчого фронту Євгеном Совінським, дає уявлення про те місце, з якого ми тільки що вилізли на поверхню )
Втомлені, але задоволені: