Перша у Вінниці виборча кампанія
А чому б нам не згадати першу у Вінниці виборчу кампанію за всіма канонами? Під ними розуміється чотири постулати: вільні, загальні, рівні, прямі. Відбулись вони 27 серпня 1917 року до Міської Думи – органу місцевого самоврядування.
А хто ж балотувався на цих виборах? Пропоную поглянути на цей колоритний список.
- Соціалістичний блок (меншовики, есери, Бунд);
- Польська людність (польське населення Вінниці);
- Міщани Вінницьких Малих і Великих Хуторів;
- Партія Народної Свободи (кадети);
- Позапартійний діловий список;
- Трудова група;
- Об’єднана єврейська соціалістична робітнича партія;
- Блок службовців правових та кредитних установ;
- Український демократичний блок;
- Наймачі квартир у Вінниці;
- Єврейський національний блок;
- Російська соціал-демократична робітнича партія (більшовики);
- Землевласники і наймачі квартир;
- Блок українських соціал-демократів і соціал-революціонерів;
- Мешканці Замостя.*
Особливо радують суто «вінницькі» партії № 2,3,10,15. Ніяких тобі політичних обіцянок чи ідеологічних навантажень. Все просто – ми з Замостя;) На 59 місць радних, або як тоді їх називали «гласных», претендувало аж 350 претендентів.
До виборів допускались всі жителі міста та військовослужбовці гарнізону Вінниці. Права ж голосу позбавлялись губернські вищі посадові особи, колишні працівники поліції та міліціонери, ченці, божевільні, глухонімі та ув’язнені.
А результати перших «правильних» виборів у Вінниці були такими: більшовики взяли 21% та 12 депутатських місць(головним чином за них голосували нижчі військові чини, що якнайкраще піддавались «червоній» агітації), на другій позиції – єврейський національний блок та їх 10 мандатів (17%), потім йшли соціалістичний блок з 8-ма депутатськими мандатами (12,8%) та українські соціалісти, що отримали 7 посад радних Думи (12,7%). Всі інші партії отримали незначне лобі від одного до чотирьох репрезентантів.
А «пролетіли» ці вибори лише одна партія з тих, що балотувались – наймачі квартир м. Вінниці. Мабуть, добряче ці наймачі принесли клопоту городянам за царських часів;)
23 січня 1918 року цей склад Думи був розігнаний більшовиками, про що і досі свідчить набір кульових отворів в одному з дзеркал Білої Зали…
*використано матеріали з книги О.В. Логінова та Л.І. Семенко «Вінниця в 1917 році. Революція у провінційному місті» - В. 2009.