Протягом року в місті відремонтували майже всі наявні шкільні сховища. З 30 вінницьких шкіл, де була можливість облаштування найпростішого укриття станом на кінець квітня відремонтовано 28.
Зараз міська рада починає новий досвід – будівництва окремих укриттів для шкіл, де не має підвальних чи напівпідвальних приміщень, які можна було б обладнати під укриття. На минулій сесії міськради депутати уже погодили виділення коштів на виготовлення проєктно-кошторисної документації, щоб визначитися з обсягом робіт та їх кошторисом для чотирьох ліцеїв. На наступну сесію готують документи ще по двох школах. Але як переконують в департаменті освіти – на цьому зупинятися не збираються, і раніше чи пізніше, усі вінницькі ліцеї матимуть те чи інше укриття, а значить зможуть вийти на офлайн-навчання.
Усі роботи виконуються коштом міського бюджету. На ремонти лише шкільних сховищ міська рада вже витратила майже 87 мільйонів гривень. З них левова частка коштів спрямована на капітальний ремонт.
У 24 школах проведено капітальні ремонтні роботи
Капітальний ремонт виконується фактично усюди де стоїть потреба. Як зазначає директор департаменту капітального будівництва Ігор Откидач, це зокрема, облаштування запасних входів/виходів, а, за потреби, і пониження рівня підлоги, як до прикладу, в 35 школі.
До робіт капітального характеру також відносяться: бетонування підлоги, перенесення інженерних мереж, опорядження стін та стелі, облаштування санвузлів, монтаж системи освітлення з аварійним живленням, влаштування системи вентиляції та електромережі для підключення генераторів.
Загалом, станом на 20 квітня, департамент капітального будівництва міської ради виконав капітальний ремонт 24 шкільних укриттів на загальну суму 82,8 мільйона гривень. При цьому сума коштів міського бюджету, яка загалом була виділена на капітальний ремонт укриттів в закладах освіти (школи, садочки та позашкільні заклади) склала понад 133 мільйони гривень.
Поточний ремонт підвалів та адаптація їх під найпростіші укриття проведено в чотирьох закладах
Ці роботи також виконувалися коштом міського бюджету і їх обсяг склав 4,1 мільйона гривень.
Як зазначає директорка департаменту освіти міськради Оксана Яценко, до поточних робіт відносяться всі ремонтні роботи, які не змінюють конструкцію будівлі.
Де ще тривають роботи
За словами Оксани Яценко, наразі ремонтні роботи тривають ще в кількох школах. Наприклад, в Писарівці наразі облаштовується найпростіше укриття, що дозволить вийти на навчання 75% учнів. Для учнів дев’ятої школи після ремонту, буде використовуватись загальноміське укриття.
Також тривають роботи по облаштуванню сховища для початкової школи №13, приміщення якої розташоване окремо від старшої. Буквально днями завершили роботи по укриттю в 17 ліцеї.
“До речі, це єдина школа, до ремонту укриття якої були залучені благодійні кошти, – розповідає Оксана Яценко. – В усіх решті випадків ремонтні роботи проводились виключно за кошти міського бюджету. Батьки на ремонт укриттів та закупівлю обладнання кошти не здають. Єдине, що їх можуть попросити - це дати дитині в школу "тривожну валізку з водою та печивом". Хоча варто зазначити, що ряд міжнародних донорських організацій долучаються до процесу облаштування укриттів. Завдяки їм в наших сховищах з'явилися ємності для води, навчальні матеріали та аптечки тощо”.
Кожен другий – офлайн
Завдяки облаштуванню укриттів, доступ до очної освіти фактично має кожен другий вінницький учень. На сьогодні офлайн у громаді навчаються уже 56% школярів. Це близько 26,117 тисячі дітей з 47,5 тисяч вінницьких школярів. При тому, що першого вересня 2022 року в школу виявили бажання відправити лише 2,3% учнів.
“За цей рік міською радою, департаментом освіти, закладами освіти та департаментом капітального будівництва була зроблена велика робота, щодо створення та облаштування найпростіших укриттів – зазначає Оксана Яценко. – Завдяки тому, що ми надзвичайно відповідально підійшли до питання безпеки наших дітей, ми змогли повністю виконати всі вимоги ДСНС - перетворили старі шкільні підвали, напівпідвали та цокольні приміщення, на найпростіші укриття”
Формат навчання залежить від наявності укриття та кількості в ньому місць
За словами Оксани Яценко, наявність укриття у закладах освіти – це нова реальність, тому місто розглядає різні варіанти, аби максимальна кількість освітніх закладів була забезпечена ними і якомога більше учнів змогли навчатись офлайн.
“Наразі, ситуація з офлайн-навчанням у кожній школі різна. Все залежить від того, яку кількість людей може вмістити укриття, – зазначає директорка департаменту. – В першу чергу школи намагаються, по можливості, забезпечити очним форматом навчання учнів початкової школи, адже в такому віці жива комунікація є дуже важливою. Переважно школи комунальної власності використовують змішану форму навчання й у кожного закладу вона різна. Хоча в нас є школи, зокрема, де на навчання вийшли майже всі учні. Дуже хочеться сподіватися, що в новому навчальному році кількість таких шкіл стане більшою.”
Будуть будувати нові укриття
Сьогодні з 44 наявних в громаді закладів загальної середньої освіти, 14 не мають укриттів. У таких випадках, заклади намагалися укладати договори про використання сусідніх укриттів, але і така можливість є не завжди або ж такі сховища є замалими й не відповідають вимогам ДСНС.
Тому, під час останньої сесії міськради міський голова Сергій Моргунов анонсував будівництво укриттів для чотирьох ліцеїв міста - №12, 13, 23 і 30 та дав доручення розробити відповідну проектно-кошторисну документацію.
Крім того, спеціалісти – будівельники та проєктанти, уже обстежили земельні ділянки 33 та 11 шкіл аби визначити де можна побудувати укриття і для цих закладів. Рішення по цих закладах має бути винесене на наступну сесію міськради. Вивчаються шляхи вирішення ситуації і по інших закладах.
“Попри все, маємо забезпечити школи міста можливістю навчати офлайн, – зазначає очільник міста. – Сьогодні освітній процес неможливий без дотримання безпекових заходів, тож наявність укриттів в навчальних закладах – це більше ніж необхідність. В деяких закладах загальної середньої освіти немає умов для адаптації підвальних приміщень під найпростіші укриття. Наприклад, ґрунтові води, які знаходяться близько до поверхні. Щоб вирішити це питання на останній сесії міської ради прийняли рішення будувати стаціонарні укриття. Які саме вони будуть визначатимуть проєктанти, але точно ці споруди будуть відповідати всім нормам безпеки, матимуть відповідну товщину стін, необхідну кількість запасних виходів, систему вентиляції… Це новий для нас формат, але маємо використовувати різні можливості, щоб налагодити повноцінне онфлайн-навчання для наших дітей”.
Як додає директорка департаменту освіти Оксана Яценко, потрібно розуміти, що якщо в Україні уже був досвід облаштування укриттів в підвальних та цокольних приміщеннях, то такого досвіду, щодо будівництва з нуля окремих протирадіаційних укриттів для закладів освіти дуже мало, відтак це може зайняти певний час.
"Головне, що процес розпочався і він не закінчиться поки всі школи не матимуть укриттів. Їх наявність – це вимога воєнного часу, але, думаю, ця вимога залишиться і після його завершення, - зазначає Оксана Яценко. - Наразі іде виготовлення проектно-кошторисної документації. Це дасть можливість визначитися з необхідним обсягом робіт та фінансуванням. Лише після цього ми зможемо приступати до будівельних робіт. Це буде довгий і кропіткий процес, з залученням Держспоживслужби, ДСНС, архітектури, департаментів капітального будівництва та освіти. Сховище мало побудувати - його ще буде потрібно обладнати відповідно до вимог та забезпечити всім необхідним. Але в будь-якому випадку доручення міського голови буде виконане".
Крім того, за словами очільниці департаменту, питання укриттів актуальне не лише для шкіл, а й для закладів дошкільної освіти. Відтак місто планує будувати укриття і для садочків. Наразі мова йде про, принаймні, чотири садочки.