У Северинівській ОТГ Жмеринського району 30 жовтня відбулась виїзна зустріч представників влади, донорських організацій ЄС та експертів з питань впровадження інструментів енергоефективності на території області.
Як відомо, Северинівська громада активно користується всіма можливостями енергозбереження та альтернативних джерел енергії. Ознайомитись із успіхами ОТГ та обговорити шляхи поширення кращого досвіду з питань енергозбереження на території області завітали: перший заступник голови Вінницької облдержадміністрації Андрій Гижко, народний депутат України, в.о. голови Комітету з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський, директор проекту «Реформа у сфері енергоефективності в Україні»Джордж Крістодореску та його заступниця – Іма Хренова-Шимкіна, директор Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко , а також представники регіональни ЗМІ.
На початку зустріч гості разом із керівництвом Северинівської ОТГ оглянули ряд комунальних об’єктів громади, що використовують альтернативні джерела енергії для опалювання приміщень - ДНЗ с. Северинівка, ФАП та пункт з переробки деревини для твердопаливних котлів.
У приміщенні Северинівського ЦНАП, де функціонує навчальний зал з енергоефективності громади, відбулось обговорення моделей енергозбереження та презентація ідеї створення Центру енергоефективності громад.
На початку зустрічі Андрій Гижко ознайомив присутніх із перспективами впровадження заходів з енергоефективності на Вінниччині.
«Вінниччина має широкі можливості для ефективного енергозбереження. Свого часу область активно газифікувалась і тільки 6 районів сьогодні без газу, та, можливо, це їх щастя, адже в регіоні є великі ресурси для використання альтернативи дорогому паливу. Від 5 млн тонн зернових, що виробляються на Вінниччині, залишається стільки ж біомаси – це ресурс, і перші проекти з енергоефективності були проектами саме «зеленої» енергетики. Далі – сонце, практично всі заклади працюють вдень, і ми розпочали встановлення сонячних панелей. Вітрова енергія на Вінниччині не стала широко використовуватись, адже маємо тільки два місця з потужними вітрами, і вони в каньйонах Дністра, але відтепер маємо більше досвіду. Сьогодні громади зосереджуються на переробці деревини. У Вінницькій області багато яблуневих садів, вся обрізка дерев – це сировина для твердопаливних котлів, і всі ці джерела енергії використовує Северинівка. Фактично, ми говоримо про Северинівку, як про енергонезалежне, енергоефективне і прибуткове село, адже вони продають енергію населенню та фермерам. Крім того, Вінниччина розпочала вирощування енергетичної верби і вже маємо 450 га цієї високоефективної рослини. На території регіону більше 3000 комунальних об’єктів від 100 до 1000 м2. На опалення їх газом необхідні великі кошти, і саме завдяки таким проектам ми зможемо стати незалежними від дорогого палива», - зазначив Андрій Гижко під час зустрічі.
«В Северинівку приїжджають голови ОТГ , знайомляться з досвідом громади і для нас важливо створити освітні центри по Україні з питань енергоефективності. Крім того, маємо пам’ятати, що у нас є мінус – енергоємна економіка. Сьогодні важливо підвищувати інноваційність, тому є пропозиція створити інноваційний хаб з енергоефективності, де будуть сконцентровані всі технології, фінансові можливості та наукові дослідження. Такий хаб може бути успішним за участі Вінницького технічного університету і стати майданчиком для модернізації економіки країни», - пояснив народний депутат Олександр Домбровський.
Модель Центру енергоефективності на базі Северинівської ОТГ презентував Олег Левченко, директор ВЦРМС. Він наголосив на врахуванні закордонного та вітчизняного досвіду, а також на важливості розробки спільної стратегії з енергозбереження та біоенергетичної кооперації на території області.
«Ми, представники GIZ, готові підтримувати такі громади, як Северинівка, що показують результат і будемо співпрацювати з Україною в напрямку енергоефективності на місцевому та національному рівні», - відповів на запитання регіональних ЗМІ про перспективи співробітництва Джордж Крістодореску, директор проекту з енергоефективності від GIZ.
Варто зазначити, що на сьогодні, у Северинівській ОТГ реалізується два проекти за підтримки іноземних донорів – проект « Яблуневий шлях» з розвитку аграрної галузі та туристичної інфраструктури і «Центр безпеки Северинівської ОТГ».
Реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади, децентралізації владних повноважень проводиться в Україні з 2014 року. Вона спрямована на формування ефективної системи місцевого самоврядування, здатного вирішувати всі питання місцевого значення. Її ініціатором є Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.