Україна продовжує розвивати атомну енергетику та будуватиме нові атомні енергоблоки – New York Tech Media

Видання New York Tech Media опублікувало статтю про те, як Енергоатом попри війну в Україні продовжує розвивати атомну енергетику. Про це повідомляє Енергоатом на своїй сторінці у Telegram.

Незважаючи на війну, що триває, Україна продовжує розвивати атомну енергетику та готується до будівництва нових атомних енергоблоків. Будівництво першого з цих блоків за проєктом AP1000 компанія «Енергоатом» планує на поточний рік. Це стало можливим після нещодавнього підписання угод з американською компанією Westinghouse.

Однак це не єдиний проєкт розробки, який курує Енергоатом. Значним досягенням став запуск вітчизняного виробництва ядерного палива для реакторів ВВЕР-440, що порушило монополію російського ринку в цьому сегменті. Цей проєкт також був реалізований у співпраці з партнерами з Westinghouse, до того ж у дуже стислі терміни.


У 2023 році українська енергетика зіткнулася з численними викликами, але, що важливо, вдалося зберегти стабільне виробництво електроенергії на АЕС. Це дозволило не тільки подолати загрозу відключення світла в регіонах країни, але й зберегти низькі тарифи для населення.

Найгострішою проблемою залишається те, що найбільша атомна електростанція Європи – Запорізька АЕС досі перебуває під контролем російських окупантів. Їхні дії постійно загрожують Україні та сусіднім країнам ядерною та радіаційною катастрофою. За оцінками експертів, у тому числі міжнародних, станція пережила вже вісім відключень, обладнання деградує, а персонал працює під тиском і страхом знущань і тортур.

Енергоатом спільно з міжнародними організаціями продовжує роботу по звільненню ЗАЕС від окупації та повній передачі контролю над станцією українській стороні.

Навіть фактично втративши можливості Запорізької АЕС, Енергоатом все ж демонструє динамічний розвиток і продовжує виробляти більше половини загального обсягу електроенергії країни.

У 2023 році «Енергоатом» зробив низку кроків, які в сукупності є технологічним і водночас політичним проривом. Йдеться про відмову від співпраці з російською стороною у сфері поставок палива та комплектуючих для реакторів. Таким чином, Україна першою з десятка країн, що експлуатують реактори радянсько-російського зразка ВВЕР, зуміла розірвати комерційні контакти з російською держкорпорацією «росатом». Це стало можливим завдяки співпраці «Енергоатому» з міжнародними компаніями Westinghouse Electric Company (Cranberry Township, Pennsylvania) та Holtec International (Jupiter, Florida).

Виробництво запчастин, комплектуючих та інших матеріалів, які раніше імпортувалися з російської федерації, тепер організовано в Україні та країнах-партнерах. Замість російського ядерного палива тепер використовується паливо компанії Westinghouse.
Крім того, до 2026 року Україна планує задовольнити половину потреб у ядерному паливі. В країні вже налагоджено виробництво комплектуючих для тепловиділяючих збірок, а саме хвостів і головок для паливних картриджів.

За словами виконувача обов'язків гендиректора Петра Котіна, "Енергоатом" і український уряд декларують мету збільшити потужність АЕС у півтора рази: з нинішніх 13,8 ГВт до понад 20 ГВт. У найближчі роки планується будівництво нових енергоблоків №5 і №6 Хмельницької АЕС за технологією Westinghouse AP1000, а також завершення будівництва енергоблоків №3 і №4 на цій же АЕС. Також планується розгорнути мережу малих модульних реакторів і так званих мікрореакторів.



Переглядів: 646
Поширень: 0