РЕКЛАМА
Світ криптовалют дуже різноманітний. Проте користувачі слідкують не тільки за співвідношенням BTC-гривня, але й технологіями, які застосовуються в криптовалютах. Існування цифрових коштів неможливе без смартконтрактів. Це своєрідні автономні програми, які самостійно працюють в блокчейні на основі заданих алгоритмів.
Принцип роботи та функції смартконтрактів
Для звичайного користувача смартконтракт – звичайна криптовалютна адреса. Проте цей код є набором інструкцій, який створено за допомогою певних мов програмування. Окремі криптовалюти використовують власні блокчейн-мережі, тому для створення смартконтрактів використовуються різні мови програмування:
- Rust – для Solana та EOS;
- Solidity та Vyper – для ефіру;
- Plutus – для Cardano та інших.
Коли смартконтракт розгортається в блокчейн-мережі та починає працювати, його умови неможливо змінити. Тобто дії, які здійснюються відповідно до умов, не можуть бути скасованими або зміненими.
Смартконтракти виконують одразу кілька важливих функцій. Серед них:
- управління правами доступу;
- здійснення транзакцій;
- управління децентралізованими організаціями;
- створення децентралізованих додатків;
- керування ланцюжками постачання та інші.
Це лише частина можливостей: все частіше смартконтракти виходять за межі використання світу цифрових валют. Їх застосовують у медицині, логістиці, сфері охорони здоров’я, освіти, фінансів, нерухомості і т. д.
Переваги, недоліки, перспективи
Незалежно від сфери застосування, смартконтракти вносять кардинальні зміни завдяки своїм перевагам. Серед головних плюсів:
- повна автоматизація процесів – виключається втручання будь-яких третіх сторін;
- прозорість операцій – код прописаний у блокчейн і є відкритим, що дозволяє перевіряти його за необхідності;
- мінімізація витрат завдяки автоматизації та швидкості здійснення операцій;
- безпека при відповідальному поводженні.
Заради справедливості варто згадати й деякі недоліки. Насамперед це вразливості та технічні помилки, які можуть призвести до проблем, в тому числі і втрати коштів. Кіберзлочинці постійно намагаються отримати доступ до криптовалютних гаманців необережних користувачів та привласнити їх цифрові заощадження.
Крім того, створення смартконтрактів потребує певних знань в області програмування та розуміння технології блокчейну. Ця особливість створює певні складнощі у застосуванні. Також необхідно згадати те, що всі операції обов’язково записуються в блокчейн-мережу. Тому можуть виникати певні проблеми, які стосуються продуктивності та масштабованості.
Що стосується майбутніх перспектив смартконтрактів, то зараз вони є важливим складником криптовалютних екосистем. Проте на цьому їхні можливості не вичерпуються: горизонти використання постійно розширюються.
Варто зазначити, що масштаби використання смартконтрактів продовжують зростати, адже технологія продовжує свій розвиток. Вдосконалення технології призводить до зниження кількості недоліків, подальшого поширення та поступової інтеграції смартконтрактів в інші сфери.